Marmara İlköğretime Hazır Oluş ölçeği'nin geliştirilmesi ve standardizasyonu
Marmara Primary Education Readiness Scale development and standardization
  1. Tez No: 133582
  2. Yazar: ÖZGÜL POLAT UNUTKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Bu çalışma, okul öncesinden ilköğretime geçen, 5-6 yaş (60-78 ay) çocukların hazır oluş düzeylerini değerlendirmek amacıyla oluşturulan "Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği'* Gelişim ve Uygulama formlarının, geçerlilik, güvenirlik ve norm çalışması sonuçlarını içermektedir. Gelişim formu öğretmen ve ebeveylerin çocuk hakkındaki gözlemlerine dayalı olarak her bir gelişim alanı ile ilgili verilerin elde edilmesine yöneliktir. Uygulama formu ise çocukla bire bir çalışılarak temel akademik beceriler açısından veri elde edilmesini sağlamaktadır. Güvenirlik çalışması için gelişim ve uygulama formlarının devamlılık katsayıları (gelişim formu: 0,997-uygulama formu: 0,931) ve iç tutarlılık katsayıları (Cronbach alfa gelişim formu: 0,982 -uygulama formu: 0,930) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes validity, reliability and norm study results of“Marmara Primary Education Readiness Scale”Development and Application forms that are formed to evaluate readiness level of children aged 5-6 (60-78 months) who are in a transitory stage from pre-school to primary education. Development form targets obtaining data from each developmental area depending on observations of teachers and parents on the child. Application form aims to achieve data concerning basic academic skills by studying with the child. Continuity coefficient (development form: 0,997 - application form: 0,931) and self-consistency coefficient (Cronbach alfa development form: 0,982 - application form: 0,930) of development and application forms are calculated for reliability study.