Tükçe öğretiminde 7. ve 8. sınıf öğrencilerine dinlediğini anlama davranışının kazandırılmasına dramatizasyonun etkisi
The Effect of dramatization hethod in achieving the behavior of understanding is heard on teaching Turkish to 7 th and 8 th grades
- Tez No: 133586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Dinlediğini ve okuduğunu anlama ile ilgili olarak yapılan birçok araştırmada ortaya çıkan sonuçların eğitim sistemimiz açısından pek de iç açıcı olmadığı görülmektedir. Yaptığımız çalışmada öğrencilerin dinlediğini anlama becerilerini artırmak için kullanılan öğrenci merkezli, çok kanallı ve yaparak-yaşayarak öğrenme stratejisine uygun yeni öğretim yöntemlerinden dramatizasyonun etkililiği incelenmiştir.“Türkçe öğretiminde 7. ve 8. sınıf öğrencilerine dinlediğini anlama davranışının kazandırılmasına dramatizasyonun etkisi nedir?”sorusu araştırmanın problem cümlesini oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde“Dinleme”, ikinci bölümünde“Anlama”, üçüncü bölümünde“Dramatizasyon”, dördüncü bölümünde“Çalışmanın Uygulaması”üzerine okuyucuya bilgiler verilmiş ve gerekli görülen alt başlık türleri sınıflandırılarak açıklanmıştır. Beşinci bölümde, varılan bulgular yorumlanmıştır. Son kısımda ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında yapılan bu araştırmanın uygulandığı okul, İstanbul ilinin Kartal ilçesinde bulunan Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu'dur. Araştırmaya 71 'i 7. sınıf ve 65'i 8. sınıf öğrencisi olmak üzere 136 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın modeli, deneme modelidir. Bulgular ve yorumlar kısmında 7. sınıflarda 15, 8. sınıflarda 19 soru kullanılmıştır. Her soru için ayrı ayrı yüzdelik hesaplamaların kullanıldığı 34 tabloya yer verilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının anlama ve hatırlama oranlan, öğrencilerin Türkçe dersi akademik başarı düzeylerine göre dağılımları ve cinsiyet farklılaşmaları ise 37 tablo ile t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Eğitici drama, 7. sınıfta şiir, 8. sınıfta öykü türünden bir metnin anlaşılmasında ve hatırlanmasında düz okuma tekniğine göre daha etkilidir. 2. Eğitici drama teknikleri, dinlediğini anlamada ve hatırlamada öğrencilerin Türkçe dersi akademik basan düzeylerim olumlu yönde etkilemektedir. 3. Kız öğrenciler, alışılagelmişin dışında uygulamalara karşı daha iyi güdülenmekte ve o oranda başarılı olmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The results of many researchs made on understanding what is heard and read don't seem to be a clean cut for our education system. In the work we have done the effect of dramatization method, which is one of the newest methods of learning and which is student centered, various canalized and suitable for learning by living used to develop the ability of the students to understand what they hear, was analysied. The question; 'What is the effect of dramatization method in achieving the behaviour of understanding what is heard on teaching Turkish to 7 and 8thy grades ?' forms the problem sentence of the research. The readers are informed about 'Listening' in the first part, 'Understanding' in the second part, 'Dramatization' in the third part and 'Application of the Study' in the forth part of the research, and the subtitles which were needed were explained by categorization. In the fifth part, achiered and findings were commented. And in the last section results and advice were presented. The school in which this research was applicated in 2002-2003 academic year was Milli Eğitim Vakfı Pimary School in Istanbul Kartal. 71 students from 7th grade and 65 students from 8th grade totally 136 students contributed to tyhis research. The model of the work is try model. In findings and commends section 15 questions for 7th grade, 19 questions for 8th grade were used. There are 34 charts in which each question's percentage was calculated seperately. The undertanding and anamnesis rate of experiment and control groups, the rates of the students academic success in Turkish lesson, and gender characterization was measured by using 37 charts and one way variance analysis. The results achieved from the reseach are: 1. Educative drama is more efficient than reading method in understanding poem in the 7th and story in the 8th grade. 2. Educative drama techniques affect the academic success level of students in Turkish lesson in a positive way by understanding and remembering what is heard. 3. Female students can adopt extra ordinary applications better and have success in that rate. m