Farklı programlar uygulanan ortaöğretim kurumlarındaki birinci sınıf öğrencilerinin coğrafya dersine ilişkin tutumları ve bunların karşılaştırılması
The Attitudes of the first year students in high schools, in which different programmes are applied, to geography lesson and the comparison of these attitudes
- Tez No: 133588
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada, farklı programların uygulandığı ortaöğretim kurumla rında eğitim görmekte olan öğrencilerin coğrafya dersine ilişkin tutumları tespit edilerek bunların karşılaştırılması yapılmış, ortaya çıkan sorunlara çö züm yolları bulunmaya çalışılmıştır. Ülkemizde farklı amaçları olan, bu sebepten dolayı farklı programların uygulandığı pek çok ortaöğretim kurumu vardır. Milli Eğitim Sistemimizin genel amacı doğrultusunda tüm ortaöğretim öğrencilerine asgari genel kültür vermek amacıyla ortaöğretim kurumlarının tamamının programında bulunan derslerin arasında coğrafya da bulunmaktadır. Ancak okulların amaçları doğ rultusunda bazı okulların programında sadece birinci sınıflarda coğrafya der si okutulurken bazı okullarda üç yıl boyunca öğrencilere coğrafya dersi veril mektedir. Eğitim gördükleri okulların amacı, Öğrencilerin hedef ve beklentileri, öğ rencilerin coğrafyaya ilişkin tutumlarını oluşmasında etkili olmaktadır. Ayrı ca okul ve sınıf ortamları, öğretmenin tavırları ve ders işleyiş metotları, öğ renci tutumuna etki eden diğer unsurlardır. Tüm okul türlerindeki öğrencilerin çoğunlukla ilerde coğrafya ile ilgili bir meslek düşünmedikleri anlaşılmaktadır. Bu durumun oluşmasında en önemli sebep ekonomik kaygılardır. Sonuç olarak coğrafya dersine ilişkin olumsuz tutuma sahip öğrencilerin oranı çoğunluğu oluşturmamakla birlikte dikkat çekici seviyelerdedir. -IX-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey has been done to determine the attitudes of the students in high schools to geography lesson, and to find solutions to arising problems. In our country, there are several high schools, with different aims, in which various programmes are applied. Geography lesson, as well as many other lessons, has been taught, at least, to give general knowledge to all high school students in accordance with the general objective of our National Education System. Yet, while some schools, in compliance with their objecti ves, only have geography lesson in their first (primary) classes, some have it during 3 years in their schedules. The target and expectations of the students, as well as the objectives of the schools in which they are educated, are affective in the forming of the atti tudes of them. In addition to this, the manner of the teacher and his methods of lesson processing are the other factors affecting the attitudes of the stu dents. It is well understood that, in all kinds of schools, students do not want to choose any job concerning geography. The very core of this problem lies the economic concerns. Eventually, though not in majority, the rate of the students who have ne gative attitudes to geography lesson is on significant level. -X-