Türkiye'de özel tüketim vergisi ve özel tüketim vergisinin Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde incelenmesi
Exise duties in Turkey and the analysis ef excise duties within the context of harmonization with the European Union
- Tez No: 133617
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu tezde, Türkiye'de 2002 yılında yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi'nin incelenmesi hedeflenmiştir. Özel Tüketim Vergisi alanında yapılan çalışmalar, Türkiye'de 1985 yılında yürürlüğe konan Katma Değer Vergisi'nden sonra, dolaylı vergiler alanında yapılan en büyük reform sayılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Özel Tüketim Vergisi'nin teorik çerçevesine değinilmiştir. İkinci bölümde Türk Özel Tüketim Vergisi uygulaması incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği'ndeki uygulama ile Türk Özel Tüketim Vergisi uygulaması karşılaştırılarak incelenmiştir. Özel Tüketim Vergisi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde kendi mevzuatını Avrupa Birliği mevzuatı ile yakınlaştırma ve uyumlaştırma alanında atmış olduğu önemli bir adımdır. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at analyzing Excise Duties that were put into effect in Turkey in 2002. The work done in the area of Excise Duties are accepted to be the biggest reform in the field of indirect taxes, after the Value Added Tax which was put into effect in Turkey in 1985. The first part of this study focuses on the theoretical framework of Excise Duties. In the second part, Excise Duties applications in Turkey are analyzed. The third part is devoted to a comparison of Excise Duties applications in the Europen Union and in Turkey. The introduction of Excise Duties is an important step that Turkey has taken in the road towards membership to the Europen Union and harmonizing own laws with the laws of the Europen Union 's DC