Dolaylı vergilerin Avrupa Birliği vergi sistemine uyumlaştırılması açısından özel tüketim vergisi ve Türkiye uygulaması
Excise tax and application in Turkey from point of view harmonization of indirect taxes to European Union tax administration
  1. Tez No: 73468
  2. Yazar: NESLİHAN ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HEREKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Toplu yaşama bilincinin yerleştiği çağlardan itibaren, düzenli bir mali sisteme sahip her ekonomide uygulanmasına rastlanılan özel tüketim vergisinin, gelir dağılımı ve kaynak dağılımı üzerindeki etkisinin gözönüne alınarak incelenmesi gerekmektedir. Türkiye'de genel vergi sisteminin AB ülkelerinin vergi sistemleri ile uyumlaştırılması bir amaç olarak ele alındığında özel tüketim vergisi bu amacı gerçekleştirmede kullanılan önemli araçlardan biri olmaktadır, özel tüketim vergisi özellikle rekabet eşitliğinin sağlanması açısından gümrük duvarlarının kaldırıldığı ülkelerde gelir sağlama fonksiyonu dışındaki diğer fonksiyonlarının da gözönüne alınarak uygulanması olanağı bulmuştur. Bu çalışmada bu konular incelenmiş ve gerekli bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The excise tax is applied for each country which orderly fiscal system was established in since prehitoric period. The excise tax must be examined attentively because of the it's effect on the source and revenue distribution. Excise tax is a significant means of harmonization of the Turkey's general tax system with EC tax system. Excise tax is especialy applied for establishing competition equalty in EC countries which costoms obstacles are eleminated. This application is significiant for not only to optain revenue but also other functions. İn this study, these subjects have been researched and required information has been given.