Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinde özel tüketim vergisinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
In the integration period with EC examination and realization of excise tax
  1. Tez No: 63047
  2. Yazar: K. HAKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Kamusal finansman sisteminin bir parçasını oluşturan özel tüketim vergileri, ticaret zincirinin belli bir aşamasında belirlenen bazı mal veya hizmetlerden alınmaktadırlar. Bir gider vergisi olan özel tüketim vergisi dolaylı vergilerdendir. Özel tüketim vergileri konusuna ve oranına bağlı olarak fiskal, sosyal ve iktisadi amaçlara hizmet etmeye uygundurlar. Ancak esas itibariyle özel tüketim vergileri fiskal amaçlı olarak kullanılmaktadırlar. özel tüketim vergileri gelir dağılımının daha adil hale getirilmesi, vesayet altındaki tüketimi yüksek sosyal maliyetlere neden olan bazı ürünlerin tüketiminin azaltılması gibi sosyal amaçlarla kullanılabilir niteliktedir. Ancak, özel tüketim vergisinin bir dolaylı vergi olması ve konuya fiskal amaçlarla yaklaşılması sözkonusu verginin özellikle gelir dağılımı üzerindeki muhtemel olumlu etkisinden yararlanılmasını engellemektedir. Vergiler tarafsız değillerdir. Özellikle dolaylı vergiler ile fiyat mekanizmasına müdahale edilmekte ve kaynak dağılımı suni bir şekilde değiştirilmektedir. Bu çerçevede özel tüketim vergisi Avrupa'daki entegrasyon çabalarının neticesinde ortaya çıkan vergi uyumlaştırılması programına dahil edilmiştir. Türkiye de Konsey direktiflerinde belirlenen minumum şartlara uygun olarak halen uygulanmakta olan özel tüketim vergilerinin Birlik sistemine uyumlaştırılması yükümlülüğü altına girmiştir. Ancak özel tüketim vergisi üzerinde yapılan çalışmalar halen sonuçlandırılamamıştır.özel tüketim vergisinin uyumlaştırılması özellikle fiskal ve iktisadi sonuçları beraberinde getirecektir. İthal edilen mallar ile yurt içinde üretilen mallar arasında farklı vergi uygulamasına gidilememesi, rekabet ortamına yerince hazırlıklı olmayan iş kollarında bazı sorunlara sebep olabilecektir. Bunun engellenmesi doğrultusunda söz konusu işkollarının mali anlamda desteklenmesi gerekecektir. Bunun ötesinde vergi uyumlaştırması sonucunda kamusal finansman açığı ile karşı karşıya kalınacaktır. Her iki halde de Birlik tarafından Türkiye'ye vaad edilen mali yardımları önemi artmaktadır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Excise taxes, forming a part of the puclic financing system, are taken from certain commodities ör sevices that are in certain phases of the business chain. A kind of ependiture tax, the private (special) excise tax is öne of the indirect taxes. The excise taxes, dependent on the subject and its rate, are suitable to serve to the fiscal, social and economic objectives. Hovvever, basically, the excise taxes are used with fiscal objectives. The excise taxes has the characteristics of being used for such social objectives as having income distribution be reach at a more just state, to decrease the consumption of certain products that has high social cost of consumption, under executorship. Hovvever, since excise tax is an indirect tax and the subject is approached with fiskal objectives, the possible positive effectives of the subject tax, especially on the income distribution, is prevented. These taxes are not indifferent. Especially, the price mechanism is intervened with the indirect taxes and the distribution of the resources are artificially changed. VVithin this framevvork, the excise tax as a result of integration efforts in Europe, is included in the tax adaptation program. Also in Turkey, the excise tax which is being implemented in conformity to minimum requirement determined by the directives issued by the Council, has to be adapted to the system of Union and this is an obligatıon. Hovvever the studies on exsices taxation are not finalized yet. The adaptation of the exsices tax will bring along with it, especially, the fiscal and economic problems. in order to remove thedifferences in tax applications between the imported commodities and the commodities produced domastically, there may some problems, in the branch of works, that are not sufficiently ready to enter in to the competitional environment. in the direction of preventing this, it wll be necessary to support the subject branch of works, in financial sense. Beyond this, at the end of tax adaptation, the public financing gap wiil be faced with. in both cases, the importance of financial aids promised by the Union to Turkey gain importance.