Makinist
- Tez No: 133682
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ASLANYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Metin, bir sinemada makinist olarak çalışmaktadır. Yalnız yaşayan ve insanlarla pek ilişki kurmayan biridir. Ünlü olmak istemektedir. Sinema ve televizyon etrafında dönen bir hayatı vardır. Hergün aynı şeyleri yaparken bir gece izlediği bir filmden etkilenir ve ünlü olmak için bir yol bulduğunu düşünür. Ertesi gün bir fotoğrafçıya gider. 35mm filmlerdeki kendi görüntülerini çalıştığı sinemadaki gösterimde olan filmin içine serpiştirir. Böylelikle insanların onu tanımaya başlayacağım düşünmektedir. Fakat ünlü olmak için heveslenen Metin bilinç altında şartlanmalar yaşar. Filmdeki gibi bir süikastle ünlü olabileceğini düşünür. Bu yüzden kendine bir tüfek almak için Emrah Abi'ye gider. Dürbünlü bir 22 kalibre ile çalışmaya başlar. Televizyonda gördüğü ünlü iş adamını vurmak için bir sabah adamın evine yakın bir yere yerleşir ve adamı vurur. Daha sonra kendisinden bahsedilen haber görüntülerinde karakola götürülürken bir rock star ifadesiyle televizyonda belirir. Ve haber spikeri onu kimin böyle birşey yapmaya zorladığının araştırıldığını söylemektedir.
Özet (Çeviri)
Metin is a lonely person with poor comunication. He works as a machinist in a theatre. His dream is to be very famous. His life is about films and tv. As everything goes the same everyday for him, one night he watches afilm and thinks that he found a way to be famous. The next day he goes to a photography studio an he gets his portrait on 35mm films. Than he goes to the theatre and edits these photos of him into the film which is on the show in these days. But opposite of what he was dreamed of some other changes happens in his life. He is effected from the combination of his pictures and the film he's edited. He begins to feel like he gotta do some kind of hitman action just like in the film. So he buys himself a 22 calibre and plans to shoot the bussinessman he has seen on TV several times before. And he does. After all he's like a rock star on TV when he's arrested. And the news speaker says that police is detectin who has forced him to do a crime like that.