Raylı sistemlerde makinistlerin risk algıları ve denetim odağı ilişkisi üzerine bir analiz
An analysis of the relations between train drivers risk perception and lotus of control in the railway systems
  1. Tez No: 438389
  2. Yazar: CEMAL YAŞAR TANGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Risk analizi, işletmeler için riskin doğru tanımlanması, doğru analiz edilmesi ve oluşabilecek hasarın en aza indirecek yâda ortadan kaldıracak önlemlerin alınmasıdır. Ulaştırma ve hizmet sektöründe çalışan özel ve devlet kurumları için risk analizi ayrı bir önem taşımaktadır. Havacılık ve denizcilik şirketleri bağlı bulundukları yasalar gereği risk analizlerini doğru ve eksiksiz yapmaları gerekmektedir. Demiryollarında ise risk analizi kavramı yayımlanan yönetmelikler ve uygulamalar ile 2014 Mayıs ayı itibari ile yeni başlayan bir kavramdır. Bu çalışmada raylı sistemlerde çalışan kritik personel olarak tanımlanan Makinistlerden kaynaklanabilecek riskler incelenmiştir. Çalışanların demografik özellikleri ile risk algısı arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk analysis is proper identification of the risk, proper analysis of the risk and taking measures which minimise or eliminate the loss for companies. Risk analysis has a particular importance for private and state-owned companies who are in transportation sector and service sector. Aviation and maritime companies have to undertake risk analysis right and complete due to the laws they are affiliated. As for the railways, risk analysis is a new term which was started with issued new regulations and applications since May 2014. In this study, it was researched the risks that may arise the train drivers who are identified as safety critical staff in the railway systems. The relationship between demographic characteristics and risk perception of employees were investigated.