Gemi mürettebatı ve tren makinistlerinde İstanbul mal de debarquement sendromu semptom ölçeği bulgularının karşılaştırılması
Comparison of İstanbul mal de debarquement syndrome symptom scale findings in ship crew and train drivers
  1. Tez No: 726691
  2. Yazar: ŞEYMA ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda“MdDS Tanısı”,“Dizziness”,“Vizüel Hareket İntoleransı”,“Yaşam Kalitesi”alt faktörleri değerlendirilmek için oluşturulmuş ''İstanbul Mal de Debarquement Sendromu Semptom Ölçeği“ risk altında olduğu düşünülen gemi mürettebatı ve tren makinistlerine uygulanmıştır ve bu iki meslek grubunun MdDS semptom şiddet farklılıkları incelenmiştir. Ayrıca tren seyahati sonrası MdDS'yi araştırılarak literatüre katkı sağlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, meslekleri gereği pasif harekete maruz kalan 18 yaş ve üstü 150 gemi mürettebatı (38,44±12,60 yaş) ve 180 tren makinisti (38,90±11,41 yaş) dahil edilmiştir. Katılımcılara ”İstanbul Mal de Debarquement Sendromu Semptom Ölçeği (MdDSSÖ)“ uygulanmıştır. Ölçek öncesinde katılımcılara MdDS tanısını destekleyecek sorulardan oluşan bir anamnez formu sunulmuştur. Ölçek ve anamnez formu Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gemi mürettebatı ve tren makinistlerinin MdDSSÖ puanlarının Cronbach's Alpha değerleri ”Tanı Kriteri“ alt ölçeği için (a=0,831), ”Dizziness Karakteri“ alt ölçeği için (a=0,883), ”Vizüel Hareket İntoleransı“ alt ölçeği için (a=0,889), ”Yaşam Kalitesi“ alt ölçeği için (a=0,893) ve ”MdDSSÖ Toplam“ puanı için ise (a=0,950) olarak bulunmuştur. Seyahat sonrası gemi mürettebatı ve tren makinistleri yüksek oranda kısa süreli MdDS bildirmişlerdir. Ölçeğin tüm alt faktörlerinde ve ”MdDSSÖ Toplam" puanında gemi mürettebatı ve tren makinistleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the“Istanbul Mal de Debarquement Syndrome Symptom Scale”, which was created to evaluate the sub-factors of“MdDS Diagnosis”,“Dizziness Character”,“Visual Movement Intolerance”,“Quality of Life”, was applied to ship crews and train drivers who are thought to be at risk, and these two professions The differences in MdDS symptom severity of the group were investigated. In addition, it has contributed to the literature by researching MdDS after the train travel. Materials and Methods: 150 ship crews and 180 train drivers aged 18 and over, who were exposed to passive movement for a long time due to their occupations, were included in the study.“Istanbul Mal de Debarquement Syndrome Symptom Scale (MDSSS)”was applied to the participants. Before the scale, a history form consisting of questions to support the diagnosis of MdDS was presented to the participants. The scale and anamnesis form were applied online via Google Forms. Finidngs: Cronbach's Alpha values of MdDSSS scores of ship crews and train drivers participating in the study were calculated. For the“Diagnostic Criteria”subscale (a=0.831), for the“Dizziness Character”subscale (a=0.883), for the“Visual Movement Intolerance”subscale (a=0.889), for the“Quality of Life”subscale (a= 0.893), and (a=0.950) for the“MdWHO Total”score. Post-trip ship crews and train drivers reported a high rate of short-term MdDS. There was no statistically significant difference between ship crews and train drivers in all sub-factors of the scale and“MdDSSS Total”score (p>0,05).