Türkiye'de soyut resim sanatının ortaya çıkışı ve soyut ilgiler
  1. Tez No: 13372
  2. Yazar: UFUK HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın başlarında Avrupa'da ortaya çıkan Soyut Sanat, bilinçaltı dünyamızın bir eylemidir. Bu çalışmada, Soyut Sanatın Türkiye 'de ortaya çıkışı ve durumu anlatılmıştır. Amacım bu konuda plastik bir biçim ve düşünce geliştirmektir. Bu çalışma, fotoğraflı açıklamarıyla birlikte altı yağlıboya tabloyu içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abstract Art oceuring at Europe at the beginning of the twentieth century is an action of our subconscious forld. Ocouring and position of Abstract Art in Turkey has been told at this working. My aim is to develop a costemporary plastic form and thought at this subject. This working contains six oil-color drawings within explanations having photos.