Düşük sıcaklıkta pekişebilen su emmesi düşük feldspatlı çini yapımı ve üzerlerine ham sırların uygulanmaları
- Tez No: 13373
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Araştırmadaki amaç, düşük sıcaklıkta (İ200°C ) peki- şehilen, su emmesi düşük çamurlar yapıp üzerlerine uygun ham sırlar uygulamaktır. Bu doğrultuda, öncelikle mevcut hammaddelerin kim yasal analiz, formülleri değişik seramik fabrikalarından elde edilmiştir. Hammaddelerin mineral kimya formülleri ve rasyonel "bileşimleri hesap edilip, kil ve kaolinlere fiziki testler uygulanmıştır. Çamur denemeleri yapılırken, su emme yüzdesi mümkün olduğu kadar düşürülmüştür. En düşük su emme yüzdesine sahip çamurlar içinden döküm özelliği en iyi olanı seçil miştir. Değişik formlarda ki alçı kalıplara döküm yapılıp,, uygun sırlar ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SÜHMABY The object of the research, was to investigate the development and the application of the ceramic "bodies vitrified at low temperatures (120O°C)., having low absorp tion of water and to apply raw glazes on them. In this direction firstly, the chemical analyses of the present raw materials were provided by various ceramic factories. The mineral chemical formula and the rational analyses of the raw materials were calculated and the physical tests were carried on the clays and kaolinites While carrying the body researches, the absorption of water was lowered. Among these experimental bodies, one was chosen having the best casting propierties. The casting was carried out on various plaster moulds and the suitable glases were applied.