İlk devir osmanlı seramikleri
  1. Tez No: 13374
  2. Yazar: REYHAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. A. İSMAİL TÜREMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Osmanlı seramikleri içinde ilk devir örneklerini konu alan bu çalışma akla gelen birçok soruya cevap vermekledir. İlk devir Osmanlı seramikleri genel olarak ele alınmış form, teknik, desen ve teknolojik açıdan incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışma da ilk devir Osmanlı seramiklerinin yalnızca İznik'te üretilmeyip, Kütahya'da da üretildiği ortaya koyulmaktadır. Günümüze gelen bir çok örnek parça üzerinde yapılan inceleme lerle dekor teknikleri hakkında bilgiler ve sınıflandırmalar yapılmıştır. İlk Devir Osmanlı Seramiklerinin desen anlayışı üç gurup altında ele alınmış ve buluntu parçalarla örneklendirilmiştir. Yine bu örnekler teknolojik açıdan incelenerek alt yapı, astar, dekor boya ve sır analizleri yeralmıştır. Bu analiz sonuçlarına dayanılarak sorulan bir çok soru cevaplanmıştır. Eldeki verilerin ve kaynakların az ve yetersiz olması; konu nun günümüz teknoloji ve uygulama bilgileri ile desteklenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle günümüzden bazı reçete ve uygulama tarifleri bu çalışmada yer almıştır. Son olarak müzelerimizde bulunan örneklerle konu desteklenerek tanıtılmaktadır. ABSTRACT This study which takes subject the first period smples of Ottoman ceramic production is reply many questions. First period Ottoman ceramics had been examined in generaly and have been evaluated in points of forms, technics, style, and technology. It have been pointed out that first period of Ottoman ceramics had not been produced only in İznik but also in Kütahya. There has been made lets of classifications and decor technics by means of some examination on samples which could reach resent days. The decaration understanding of first period Ottoman ceramics had been held in three groups and sampled with some found ancient ceramics. These samples also examined in tecnical, decorative, paint and some other point many questions asked according to analy sis reult, had been replied. Since the sources are not enough to examine matter in full details the subject had been supponted with tody's technology and application experience. So, some comment and application metods were stated in this study. Consequently the study have been introduced by the support of the samples in some museums. IV
Özet (Çeviri)