Devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde halkla ilişkiler faaliyetlerinin karşılaştırılması: Gazi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi örneği
Comparison study of public relations activities in state and specail universities: Gazi University and Başkent University
  1. Tez No: 133770
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Halkla İlişkiler, Economics, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üniversiteler, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmada önemli görevleri olan kurumlardır.Üniversite ile iç ve dış hedef kitleleri arasında bilgilendirici, karşılıklı anlayışa dayalı ve kabulü sağlayıcı bir iletişim gereklidir. Halkla ilişkilerin önemi ve gerekliliği kamu ve özel sektörün topluma bilgi verme zorunluluğunu hissetmesi ve toplumun kurumlar hakkında bilgi alma, öğrenmek ve değerlendirmek ihtiyacını duymasından kaynaklanmıştır. Devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde halkla ilişkiler çalışmalarını karşılıklı incelediğimizde etkinliklerin hemen hemen birbirine benzediği ortaya çıkmıştır.Ancak devlet üniversitelerinde amaç kazanç elde etmek ve kazancı artırmaya yönelik değilde kendisine yararlı birer yurttaş yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bilindiği gibi, özel. kesimin doğmasında, var olmasında ve varlığını sürdürmesinde bir tek amaç belirleyicidir; kar elde etmek ve bu karlılığı sürdürmek.Özel üniversitelerin ticari anlamda önemli bir kazanç kapısı açtığı ortaya çıkınca, büyük holdingler birer birer vakıflar kurup, kendi üniversitelerini açmak için harekete geçtiler. Halkla ilişkiler çalışmalarında, ister özel üniversite olsun, ister devlet üniversitesi olsun genel olarak çok bariz bir farklılığa raslanılmamıştır.Her iki üniversitede öğrenci, personel, akademik personel, basın, kamu kuruluşları, YÖK, diğer üniversitelerle olan ilişkiler temelde benzer faaliyetlerle yapılmaktadır.Gazi Üniversitesi'nin kalabalık bir öğrenci103 ve personele sahip olmasından dolayı halkla ilişkiler faaliyetleri Başkent üniversitesine göre daha fazla çeşitlilik göstermektedir. Devlet üniversitesi ya da özel üniversite olsun her kesimden ; öğrencisinden personeline kadar herkesin sosyal sorumluluk anlayışının kabullenerek halkla ilişkiler çalışmalarında aktif rolünü benimsemesi gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities are foundations that have important duties in cultural, economical, scientific and technological development. There must be an informing, tolerant, agreable relation between universities and their interior and exterior target groups, The importance and the necessity of public relations is a result of state and special foundations's obligation of informing public, and the public's need of getting knowledge and criticizingabout foundations. When comparatively examining state' and special universities's public relations activities, it is occured that both sides's activities are mostly the same. However, state universities's is not to get profit but to grow up useful citizens. As known, in reason of existence and survival of special foundations, one object is important; making profit and keeping profitting. As special universities showed that they are important fields on making profit, big firms started to establish pious foundations in order to toJound their universities. There concluded that there is not important difference between state and special universities's public relations activities. In both universities's relations with students, personnel, teachers, media, state foundations, YÖK and other universities are basically similar. But because of having large numbers of students and staff, Gazi University's public relations activities varies more than Başkent University's105 It is occurred that in both state and special universities, everybody, from students tö staff, must be active in public relations activities, also accepting social responsibilities.