Güdül Çağa kasabası halk edebiyatı
Güdül Çağa town of folk
- Tez No: 133769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA NAZAN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Folklor, toplumu ayakta tutan noktalan belirleyerek, yeniden ve çağdaş yaratımı sağlamaktadır. Folklor malzemeleri, bu yeniden yaratımla, çağdaş kültüre uyum sağlayıp, ona kendi milliliğini vermektedir. Bunların sonucunda da bir yandan folklor ürünleri meydana gelmekte, diğer yandan da bu ürünler kültürel aktarımla, mahallilikten, milliliğe, oradan da evrenselliğe giden bir yol izlemektedir. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı'nda, yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, folklor ürünlerinin yukarıdaki özellikleri göz önüne alınmıştır. Yapılan çalışmayla, kaybolup giden, unutulan değerlerimizin canlandırılması çalışmalarına katkıda bulunmak istenilmiştir. Bu çalışmayla hiç araştırılmamış bir kasabamız olan Çağa Kasabası'nda mevcut olan kültürel değerler, sözlü kültür ürünleri ve gelenekler ortaya çıkarılmıştır. Bu alandaki kaynaklarda rastlayamadığımız türkü, ağıt, mani, halk hikayesi gibi halk edebiyatı ürünleri de bulunmuştur. Böylece bu alandaki zengin hazinemize bir halka daha katılmıştır. Bu yöreye de inanışlar, gelenekler, eğlenceler, törenler, sözler, etnografik özellikler üzerinde yapılan çalışmalarla da yöre folklorunun sahip olduğu malzemelerin, ortadan tamamen kaybolmadan, tespit edilmesi sağlanmıştır. Böylece araştırmacılara, Ankara Folkloru konusunda bir kaynak daha sağlanmış oldu. Arazinin bolluğu, sulama imkanı, karayoluna yakınlık gibi nedenlerle hızla gelişmekte olan Çağa Kasabası'ndaki mevcut olan sözlü kültür ürünleri, bu çalışmayla, tamamen yok olmadan tespit edilmiştir. Zengin bir folklor hazinesi olan Anadolu'muzun, bu ürünlerini inceleyen kaynakların azlığı ve bu ürünlerin gederek kaybolması nedeniyle, bu alanda yapılan her çalışmaönemli bir yoldur. Bu çalışmanın da bu yolda bir adım olacağını düşünüyorum. Bu incelemeyle folklor dağarcığımıza bir kaynak daha eklenmiş olacak ve araştırmacılara yol gösteren bir meşale daha yakılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Folklore identifies the basic elements that keep a public alive and provides the contemporary recreation. The folklore material together with this recreation accommodates to the contemporary culture and gives it its own nationality. As a result of all these, on one hand the works of folklore come into being and on the other hand these works with the transfer of culture display progress in the path which moves from local to national and finally from this to the universal. In this study which is prepared as a master thesis in Gazi University, Social Science Institute, Department of Turkish Folk Literature, the basic features of folklore products which are mentioned above are taken into account. The main goal is to have a contribution in the way to enliven the basic assets which were lost and forgotten. With this study, the cultural assets, works of oral culture and traditions in Çağa town, which has never been researched, have been brought into daylight. The works of folk literature such as the folk song, lament, mani (traditional Turkish quotation form) and the folk story, which have never been heard before, have all been found out. By this way a new chain has been achieved for our rich treasure in this field In the studies concerning the beliefs, traditions, recreations, ceremonies, pithy sayings and ethnographic features, the elements of the local folklore have been figured out before they are totally lost. Due to the inadequate number of sources dealing with these works in Anatolia, which is regarded as a highly rich folklore treasure, and the loss of these works, every study made in this field is a prominent effort. I do believe that this study will be an important step in this path. With this research, anew source will be added to our folklore treasure and a new torch will be lighted to be a guide for the various researchers.