Yönetici eğitimi ve etkinliğinin ölçülmesine ilişkin bir araştırma
A Measuring survey concerning the manager education and effectivess
  1. Tez No: 133813
  2. Yazar: ÜNAL ÇALDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Yönetici eğitimi, geçmiş devirlerle kıyasla günümüzde çok hızlı ve umulmadık gelişmeler kaydetmekte ve gayet dinamik bir görünüm arz etmektedir. Bundan dolayı bu tür çalışmaların her zaman için yenilenmesi, geliştirilmesi ve genişletilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan üretim işletmeleri başta olmak üzere eğitim kurumlarına, devlete, diğer kurum ve kuruluşlara büyük görevler düşmektedir. Bütün bunlar birbiriyle işbirliği ve dayanışma içerisinde çalıştıkları sürece işletmelerde başarılı yöneticilerle, gerek bulundukları sektörlerle gerekse ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaklardır. Yapılan araştırmalarda, ülkelerin bilim ve teknolojideki seviyeleri ile yönetim bilimlerindeki seviyeler arasında paralellikler mevcuttur. Yönetim bilimlerini ustaca kullanan, geliştiren toplumların, bilim teknoloji ve ekonomide de ileri düzeyde oldukları gözlenmektedir. Günümüzde, eğitimciler-yöneticiler, İşhayatı'nda ortak işbirliği- iletişim ve Diyalog'larla gerçekleşebilecek bir yapıyı beklemektedir. Geleceğin karmaşıklaşan, sürekli değişen ve yenilenen yapısına hızla uyum sağlayabilecek; Genç-Dinamik-Esnek-Gelişimci- Yenilikçi-Çağdaş ve Modern Yöneticiler, bugünden ele alınacak çok boyutlu ve yönlü birleştirilmiş gerçek çabaların ürünleri olacaklardır. Bugünden geleceğe dönük yatırımlarımızı, çabalarımızı ve beklentilerimizi genç ve çağdaş yönetici adaylarının yetiştirilmesi yönünde oluşturmalıyız. Geleneksel eğitim ve yönetim teknikleri ile değil, yeni, gerçekçi, uygulamacı ve gerçek gereksinimleri karşılayacak çağın modern eğitim ve öğretim teknolojilerini de kullanarak, yepyeni görüş ve düşünceleresahip; akılcı, gerçekçi, gelişimci, yenilikçi ve değişimden yana yeni yöneticileri hızla eğiterek, gerçek yerlerine oturmalarını elbirliği ve işbirliğiyle sağlayalım. Yönetici eğitiminde bugüne kadar yapılan araştırma sonuçlarını çok iyi değerlendirmek, gelecekte yönetici eğitimi yolunda yapacağımız çalışmalara önemli bir biçimde ışık tutacaktır. Bu durumda aileden başlamak üzere, eğitim kurumlarına, üniversitelere, işletme ve endüstri kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. İşbirliği, iletişim, dialog ve bilimsel çalışmaların uygulanarak hayata geçirilmesi; yönetici eğitimi alanında yeni gelişmelerin hazırlanmasına ve insanlığın hizmetine sunulmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Compared to previous times, management training seems to be very dynamic and there are very fast and unexpected developments in this area. Thus, studies about management training should be continuously renewed, developed and expanded. In this aspect, industrial enterprises, educational institutions, government and other institutions have great responsibilities. As long as these institutions work in harmony and cooperation, they provide big contribution to economy and industry. According to research findings, the are parallelism between a country's level in science-technology and management sciences. It has been observed that, countries, using and developing management sciences cleverly, have higher levels of science, technology and economy. Nowadays, educators and managers are expecting a structure, in which there is a collaboration, communication and dialog in work-life. Young, dynamic, flexible, innovative and modern managers, who are capable of harmonize themselves to future's changing environment, are products of multi-dimensional and combined efforts. We have to structure our future investments, efforts and expectations to educate young and modern management trainees. In order to educate and place realist, rationalist and innovative managers, instead of using traditional educational and managerial techniques, we shall use new, realistic, practical techniques which are also capable of meeting real needs.Evaluation of previous research findings about managerial training in industrial enterprises would shed valuable insight into the future studies. Therefore, there are great responsibilities for institutions such as family, business, industrial and educational institutions and universities. Collaboration, communication and using scientific research, would accelerate new developments in management training and make it possible to serve human needs.