Döviz kuru politikalarının sermaye hareketleri ve bankacılık sistemi üzerine etkileri: Kazakistan örneği (1992-2000)
Exchange rate effects on capital flows and banking system in Kazakhstan (1992-2000)
- Tez No: 133814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
86 ÖZET Döviz Kuru politikaları geçiş sürecindeki, özellikle de Kazakistan için reformların önemli olan parçalarından biri sayılmaktadır. Bu politikalar sayesinde geçiş sürecindeki ülkeler karşılaştırmalı fiyat dengesi kurulabilmişti ve ekonomilerini dış ülkelere açılmasını sağlayabilmişti. Bu sırada, Kazakistan ekonomik performansı daha değişik bir şekilde gerçekleşmişti. Tabii olarak şu şekilde sorular önümüze çıkmaktadır. Bu ülkelerde uygulanmış olan döviz kuru politikalar ne şekilde ekonomiye etkilemiştir? Döviz kuru politikaları diğer makroekonomik politikalarla nasıl uyum sağlayabilmiştir? Sonunda döviz kuru politikaları Kazakistan'ın geçiş sürecinde istikrar sağlayabilmesi için ne yönde etkilemiştir? Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde döviz kuru politikaların teorik esaslarını incelemeye çalıştık. İkinci bölümde döviz kuru politikaların ticarete ve dış ticarete etki ele alınmıştı. Kazakistan bağımsızlığın ilk yıllarında ekonomik istikrar sağlama amacında sabit döviz kuru uygulamıştı ve sonrası serbest kur sistemine geçmişti. Bu konuda şu saptama yapılabilir ki cari hesap liberalizasyonu sabit döviz kuru sisteminde, ticaret ve dış ticaret negatif etki yaratmıştı. Üçüncü bölümde sermaye Kazakistan'ın sabit döviz kuru sisteminden serbest kura geçmesi, ve bu sayede belli bir düzeyde krizin kaçınabilmesi saptanmıştı. Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki geçiş sürecindeki ülkeler sabit kuru sisteminden daha serbest kura geçmeleri ekonomik istikrar sağlama açısından daha yararlıdır.
Özet (Çeviri)
87 ABSTRACT Foreign exchange rate policies have been an important component of the reform programmes implemented in transition countries, especially in Kazakhstan. These po icies have been decisive in imroving relative prices, restoring price stability and opening up the previously closed domestic markets of transition countries to international economy. As for Kazakhstan, given the very uneven economic performance, a number of obvious questions arise. How have the foreign exchange rate policies contributed to this divergent perfomance? To what extent were they consistent with other macroeconomic policies? Is it possible to speak about a sequence of foreign exchange policies that would ensure successful transition and integration? This thesis is organized in three parts. Theoretical background of exchange rate policies was dealt in first part. I tried to deal with foreign exchange rate effects on trade and foreign trade in the second part. Kazakhstan started with more or less fixed exchange rate regime and later moved to flexible exchange rate regime. It doesn't seem that current account liberalization had positive impact on trade and foreign trade under fixed exchange rate system. The third part implies that policies held, faced by new challenges, including capital mobility, increased risk of financial and currency crisis at least. Concluding, it is obvious to say that Kazakhstan could avoid crisis to some extent floating its exchange rate. On whole, possibly transition countries which start with fixed exchange rate and move to more flexible can performe better than those that floate exchange rates from the beggining or those that do not switch to flexible rates later.