Kütahya çiniciliğinde pazarlama uygulamaları
  1. Tez No: 13386
  2. Yazar: GÜLER YÖNTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN CEMALCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET XIV. yüzyılda Kütahya'da başlanan çini üretimi, Ana dolu insanının zevkini, zekasını ve yaratıcılığını simgeler ve bugün Kütahya Türk çini üret eminin merkezidir. İki bölümden oluşan bu araştırma "Kütahya Çiniciliğinde Pazarlama Uygulamaları konu edinmiştir. I. Bölüm Kütahya çiniciliği ve bazı çini üreten işlet melerle ilgili genel bilgileri kapsar. II. Bölüm Kütahya çinileri pazarı ve çini üreten işletmelerde pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi konusundaki ayrıntılı bilgileri kapsar. Araştırma kapsamındaki işletmeler geleneksel yapılarını günümüze kadar korumuşlardır. Çini işletmeleri gelişen çağın ekonomik ve teknik koşullarına uyum sağlamakta güçlük çekmektedirler. Bu işletmelerde tüketici istek ve ihtiyaçları dikkate alınmaksızın üretim yapılmaktadır. Mamul planlama ve geliştirmeye, mamullerin fiyatlandırılmasına, dağıtım kanallarına ve fiziksel dağıtıma, satış çabalarına ilişkin kararlar yöneticilerin sezgi ve tecrübeleri doğrultusunda alınmak tadır.Çini işletmelerinin kendi aralarında örgütlenerek pazarlama sorunlarına çözüm aramaları çiniciliğin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chinaware, which, is originated in Kütahya in XIV. cen tury, represents the taste intellect and creativity of Ana tolian people and Kütahya today, is the centre of Turkish chinaware manufacturing. This research has got two parts, and deals with the“Marketing Applications of Kütahya Chinaware”. Chapter I comprises the general informations abaut Kü tahya chinaware and some manufacturing companies. Chapter II comprises the Kütahya chinaware market and application of marketing prosesses in detail in the manufac turing companies. During the research studies it is obs-erved that most of the chinaware manufacturers kept their traditional structu res up to date, and they can hardly follow the latest economi cal and technical conditions of the century. The manufactures produce chinaware without concidering the demands of the con sumers. The planning and improvement in productions, cost and price politics, physical distribution of the products and marketing prosesses are mainly realized after experiences of the managers. The cooperations between the chinaware manufacturers to solve existing problems in marketing applications will also help improve the Kütahya chinaware productions.