Çevik kuvvet polisinin iş stresi ve depresyon düzeninin azaltılmasında grupla psikolojik danışmanın etkisi
The effect of pyschological group counseling on reducing the work stress and depression level of police officers working in nimble force
- Tez No: 133904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı“ Çevik Kuvvet Polisinin iş Stresi ve Depresyon düzeylerinin azaltılmasında Grupla Psikolojik Danışmanın etkisini”ortaya koymaktır. Araştırma Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan polis memurlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deneysel model kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak A. Beck tararından geliştirilen ve N. Şahin tarafından Türkçe'ye uyarlanan Beck Depresyon Envanteri(BDE) ile S. Haynes tarafından geliştirilen ve Aktaş(1996) tarafından Türkçe'ye uyarlanan İş Stres Düzeyi Ölçeği(İSDÖ) kullanılmıştır. Ön-Test Son-Test uygulamalı deney grubuna katılan polis memurlarıyla on haftalık grupla psikolojik danışma uygulaması yapılmıştır. İş Stres Düzeyi Ölçeği ile Beck Depresyon Envanteri, grup oturumlarının öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde“Bağımlı T Testi”kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibidir: 1 -Çevik Kuvvet Polisinin depresyon düzeyinin azaltılmasında grupla psikolojik danışma etkilidir. 2- Çevik Kuvvet Polisinin iş stresi düzeyinin azaltılmasında grupla psikolojik danışma etkilidir. Bu sonuçlara göre;“Grupla Psikolojik Danışmanın Polis Memurlarının İş Stresi ve Depresyon Düzeylerinin Azaltılmasında Etkili”olabileceği belirlenmiştir. Ve Emniyet Müdürlükleri bünyesinde psikolojik danışmanların görevlendirilmesi önerilmiştir. m
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate“ The effect of Pyschological Group Counseling on reducing the work stress and depression level of police officers working in Nimble Force”. The study carried out with police officers working in Department of Nimble Force in Security Directorate of Ankara. In the study experimental model is used. In this study Beck Depression Inventory (BDI), developed by A. Beck and adapted into Turkish by N. Şahin and Job Stress Level Inventory(JSLI), developed by S. Haynes and adapted into Turkish by Aktaş(1996) are used as data collection instruments. A ten week pyschological group counseling application done with police officers who joined to the experiment group with Front-Test End-Test application. The Job Stress Level Inventory and Beck Depression Inventory are applied before and after the group sessions. The obtained data evaluated with SPSS for Windows program. The Dependent T Test is used for data analysis. The results of the study are as follows: 1- The Pyschological Group Counseling is effective on reducing the depression level of Nimble Force police officers. 2- The Group Counseling is effective on reducing the job stress level of Nimble Force police officers. According to these results; it's found that Pyschological Group Counseling should be useful to reduce the work stress and depression level of police officers. And it's suggested to have Pyschological Counselors work in Security Directorates. rv