Çorum il merkezinde okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin oyun etkinliklerini, planlama, uygulama ve oyuncak seçimi kullanımı becerilerinin incelenmesi
A Study on the planning, implementing, selecting of toys and implementation of game activities of teachers employed at preschool institutions in Çorum
- Tez No: 133939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Araştırma Çorum il merkezinde okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin oyun etkinliklerini planlama, uygulama, değerlendirme ve oyuncak seçimi, kullanımı becerilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Çorum il merkezinde okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çorum il merkezinde bulunan okulöncesi eğitim kurumlarının sayısı 51 olması nedeniyle bu kurumlarda çalışan 95 öğretmenin tamamı araştırmanın örneklemine alınmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak örneklem grubuna karşılıklı görüşme yöntemi ile ekle edilmiştir. Çorum il merkezinde okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin öğrenim düzeyi ve meslekteki kıdeminin oyun etkinliklerini planlama, uygulama, değerlendirme ve oyuncak seçimi, kullanımı becerileri üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin çocuklara yönelik ilgi köşeleri hazırladıkları ancak sanat ve geçici köşe hazırlamaya gereken önemi vermedikleri görülmüştür. Öğretmenlerin genel olarak oyun etkinliklerine bir saat süre ayırdığı, bu süreyi belirlerken çocukların ilgi ve gereksinmelerini, günlük etkinlik programına uygunluğunu, planlanan oyunun özelliğini dikkate aldıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin oyun etkinliklerini halihazırdaki kaynaklardan yararlanarak planladıkları belirlenmiştir. Oyun etkinliklerini planlarken oyunla ilgili eğitimsel amaç belirledikleri, oyunları sırasında araç-gereç kullanmayı tercih ettikleri, oyun etkinliklerinde müzik çalışmalarına yer verdikleri görülmüştür.11 Öğretmenler sınıflarında kullanılmak üzere bazen oyun materyalleri ve oyuncak hazırladıkları, genelde oyuncağı satın aldıkları, satın alırken de dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The research has been planned to examine the planning practising, evaluating of the game activities of the teachers who work in the preschool period institutions in the centre of Çorum and the choice and handling skills of toys. The teachers who work in the preschool education institutions in Çorum. Constitute the research universe. Since the number of preschool education institutions is 51, the 95 teachers working in those institutions are all considered to be samples. The datum in the research is acquired by the questionnaire which is filled up by the researcher through a face to face interview. It has been found out that the level of education and the seniority in the profession of the teaches in central Çorum had no effect on planning the game activities practising evaluation toy choice and the ability of using them. The teachers have prepared some games concerning interests of the children but it has been observed that they have not paid the attention to the art and preparation of some play corners that they should have paid. It has been observed that teachers give one hour for the game activities and while determining this period of time they paid attention to the interests and requirements the appropriateness of the planned game to the activity programme and its features. It has been determined that the game activities which are put in practice by the teachers are planned by benefitting from the present sources. It has been observed that while planning the game activities, the teaches determine a concerned educational aim, prefer to use materials during the games, allow musical studies during these game activities.IV It has been determined that the teachers sometimes prepare game materials and toys to be used in their classes, and they generally buy then and select the toys in terms of many necessary aspects to notice.