Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki piyano öğretiminin müzik öğretmenlerinin müzik derslerinde piyano/elektronik org kullanabilme yeterliklerine ilişkin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluatin of piano education in the institutions training the music teachers towards the efficiency og using the piano/keybaord in the music lessons
  1. Tez No: 133938
  2. Yazar: HATİCE ONURAY EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
TÜRKİYE'DE MUZIK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDAKİ PİYANO ÖĞRETİMİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN MÜZİK DERSLERİNDE PİYANO/ELEKTRONİK ORG KULLANABİLME YETERLİKLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRİLMESİ Hatice ONURAY EĞİLMEZ ÖZET Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin piyano/elektronik orgu kullanabilme yeterliklerine ilişkin görüşleri doğrultusunda müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki piyano öğretiminin genel bir değerlendirmesinin yapılmasını amaçlamaktadır. Araştırma evrenini ve bu evrenden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen örneklem grubunu, 2002-2003 öğretim yılında Bolu, Muğla, Bursa, Adıyaman il ve ilçelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada durum saptamasına yönelik tarama modeli esas alınmış, veriler anket yoluyla toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumunda ise betimsel istatistik yöntemlerinden yaralanılmıştır. Araştırmada, müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programı içeriklerine göre öğrenme-öğretme sürecinde piyano/elektronik orgu kullanabilme yeterlikleri saptanmış, belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilerek, sonuçta; piyano/elektronik orgun kullanma yeterliklerinin artırılması, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki piyano öğretim - programlarının geliştirilmesi ve piyano/elektronik orgun daha etkin kullanılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF PIANO EDUCATION IN THE INSTITUTIONS TRAINING THE MUSIC TEACHERS IN TURKEY ON THE BASIS OF THE VIEWS OF MUSIC TEACHERS TOWARDS THE EFFICIENCY OF USING THE PIANO/KEYBOARD IN THE MUSIC LESSONS Hatice ONURAY E?İLMEZ SUMMARY The aim of this research is to make a genaral evolution of piano education in the institutuons training music teachers on the basis of the views of the music teachers towards the efficiency of using the piano/keybard. Music teachers working at the primary and secondary schools in the city centers and towns of Bolu, Muğla. Bursa and Adıyaman provinces in 2002-2003 education year constituted the research group and sample group choosen from this main research group through random sampling. Scanning model towards the determination of the case formed the basis of the research and the data collected by the questiannaire was evaluated and descriptive statistical methots were used on its solution and comment. Efficiency of using the piano/keyboard learning-teaching process by the music teachers according to the contents of the educational program of music lessons was determined in the research and the results were evaluated according to the determined criteria and as a result proposals were brought about increasing the efficiency of using the piano/keyboard, devolopment of piano teaching programs in music teachers training institutions and more effective use of the piano/keyboard.