Sonsuz geliş kaynaklı ve tek kanallı bekleme hattı sistemlerindeki iki modelin ilişkisi
- Tez No: 13395
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günlük yaşantımızda ekonomik kaynakların kıtlığı ve nüfus artışının doğal bir sonucu olarak bekleme sorunu ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu sorunu çözmek ise ancak bekleme hattı modelleri ile gerçekleştirilebilir. Sonsuz geliş kaynaklı ve tek kanallı bekleme hattı sistemleri için de bazı modeller geliştirilmiştir. Klasik model olarak adlandırılabilen bir boyutlu bekleme hattı modelinin yanı sıra, son yıllarda iki boyutlu bekleme hattı modeli olarak ele alınan bir model ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırmada bir boyutlu bekleme hattı modelinin yanında iki boyutlu bekleme hattı modeli incelenmiş ve bunlar arasındaki ilişki belirlenmiştir. Daha sonra gerçek verilerle iki model arasındaki ilişki sayısal olarak gösterilmiş ve iki boyutlu bekleme hattı modelinin uygulaması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Bekleme Hattı (Kuyruk) Kuramı Bir boyutlu bekleme hattı modeli iki boyutlu bekleme hattı modeli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In daily life, the waiting problem is experienced very frequently as natural results of scarcity of economic resources and population growth. This kind of problems can be solved by implementing waiting line models. There are some models developed for waiting line systems with infinite input source and single channel. Next to the one dimensional waiting line model, known as classic model, a new model considered as two dimensional waiting line model, has been developed in recent years. In this study, one dimensional waiting line model is examined together with two dimensional waiting line model and their relationship is determined. This relationship between two models is depicted by using empirical data and the application of two dimensional waiting line model is performed. Keywords Waiting line (Queueing) Theory One dimensional waiting line model Two dimensional waiting line model y* Merkezi