Kuyruk teorisinin İstanbul Boğazı tanker ve gemi geçişleri ile Haydarpaşa konteyner terminaline uygulanması
The application of queueing theory to the Haydarpaşa container ship terminal and to the passages of ship and tanks through İstanbul Strait
  1. Tez No: 152248
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Sıra bekleme (kuyruk), günümüzde hayatm ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Gündelik hayatımızda trafikte, bankalarda, hastanelerde, havaalanlarında, ve daha birçok yerde saatlerce beklenmektedir. Bireysel anlamdaki bu bekleme ve kayıplar birçok sistem için de geçerlidir. Kuyruklar, endüstriyel üretimde, ulaşımda, işletmecilikte kayıplara neden olmaktadır. Bir bekleme hattının (kuyruğun) uzunluğu, gelen müşteri sayışma (geliş oram), servis süresine, hizmet veren servis kanalı sayışma ve servis disiplinine bağlıdır. Kuyrukta beklemenin bir maliyeti olduğu gibi servis kanallarının boş kalmasının da bir maliyeti vardır. Bu durumda amaç optimum çözümü bulmaktır. Bu çalışmada giriş bölümünün ardından ikinci bölümde kuyruk teorisinin temelleri incelenmiştir. Sonsuz geliş kaynaklı modeller servis zaman dağılımlarına göre sımflandırılmıştır. Tek ve çok servis kanallı üstel servis zamanlı modellerin denizcilik sektörüne uygunluğundan dolayı bu modeller üzerinde daha detaylı durulmuştur. Ayrıca diğer servis zamanlı modeller kısaca anlatılmıştır. Üçüncü bölümde tek servis kanallı model uygulaması olarak İstanbul Boğazı'ndan tanker ve diğer gemilerin geçişleri incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar ışığında İstanbul Boğazı'nda yoğun bir tanker trafiği olduğu ve geçiş yapan tanker sayısının arttığı görülmüştür. Boğazlar' dan tanker geçişim düzenleyen Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ne göre Boğaz' dan bir tanker geçiş yaparken bir başka tanker Boğaz'a giremez. Boğaz'm tanker geçiş kapasitesini arttırmak için gerekli teknik altyapı çalışmalarının yapılıp aynı anda boğazda birden fazla tankerin konvoy halinde güvenli geçiş yapabilmesinin sağlanması ve tüzüğün buna göre düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Haydarpaşa Limanındaki konteyner gemisi trafiği ise çok servis kanallı model için örneklenmiştir ve limanın kapasite kullanım oranının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Waiting in a queue has become an inseperable part of life in our daily life. We wait in the trafic jam, hospitals, airports, banks and in many other places for hours. Waiting and losses in individual sense is also valid for many systems. The queues lead to losses in industrial production, transporting and management. The lenght of the waiting line (queue) depends on the number of customers (the proportion of arrival), the period of service, the number of service channel serving and the service discipline. The idleness of service channels has a cost as the waiting in the queue has. In these conditions, the aim is to find the optimum solution. Following the introduction, the basics of queueing theory has been examined in the second part. The models of the unlimitted arrival-origin are classified according to the time distribution of services. Being applicable to marine commerce sector, models of exponential service timed with mono or multi service channels are handled more elabortely. The other service time models are also mentioned briefly.