Queueing systems with phase-type service
Servis süresi dağılımının faz tipi olduğu kuyruk sistemleri
- Tez No: 491133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tez içerisinde çalışılan tüm kuyruk sistemlerinde servis süreleri faz-tipi dağılımlar kullanılarak modellenmiştir. Bu sistemler yarı-doğum-ölüm süreci yapısındadır. Bu sürecin bir avantajı olarak sistemlere ait durağan dağılımlar matris-geometrik metot kullanılarak elde edilmiştir. Faz-tipi dağılımlara sahip kuyruk modellerinin sağlık sistemleri, çalışmalı dinlenme, Markovian geliş süreci ve kitlekaynak kullanımı gibi çeşitli alanlarda kullanımı gösterilmiştir. İlk olarak, geriatri departmanındaki hizmet süreci üç farklı kuyruk sistemi düşünülerek modellenmiştir. Bu modeller arasındaki temel fark, çalışılan sistemlerin kapasiteli olup olmamasından ileri gelmektedir. Şöyle ki, sistemler kapasitesiz, sonlu ve sonsuz kapasitelidir. İkinci olarak, çalışmalı dinlenme politikasına sahip evre-tipi servisli kuyruk modeli çalışılmıştır. Bu politikada, hizmet birimi dinlenme periyodunda iken tamamen durmak yerine gelen müşteriye düşük hızla hizmet vermeye devam eder. Son olarak, hizmet sektöründe kitle kaynaklı çalışmanın kullanıldığı dört kuyruk modeli analiz edilmiştir. Bu modellerde, geliş ve servis süreçleri için sırasıyla korelasyonlu gelişlere izin veren Markovian geliş süreci ve evre-tipi dağılımlar kullanılmıştır. Birinci model tek hizmet birimine ve ikinci model birden fazla hizmet birimine sahiptir. Tek hizmet birimine sahip kuyruk modeli, dinlenme ve çalışmalı dinlenme politikaları kullanılarak iki modele daha geliştirilmiştir. Çalışmalı dinlenme politikasına sahip modelde, hizmet birimi dinlenme esnasında gelen müşteriye düşük hızla hizmet verirken, sadece dinlenmenin olduğu modelde hizmet birimi çalışmaz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, service times in the queueing systems are modelled by using phase-type distribution. All the systems have the structure of quasi-birth-death process. By means of the advantage of this process, the stationary distributions of the systems are obtained by using matrix geometric method. All studied queueing systems have phase-type service times, however each queueing model presented is designed for a special real-life application, such as healthcare systems, working vacation, Markovian arrival process and crowdsourcing. Firstly, the service process in a geriatric department is characterized as a queueing system. In this context, three different models are studied. The main difference among these models comes from the capacity of the system. The models have no waiting space, infinite buffer and finite buffer, respectively. Secondly, queueing model with phase-type service is studied with working vacation policy. The server does not remain idle during the vacation period and the system operates at a lower rate. Finally, four queueing models are analyzed in the context of crowdsourcing useful in service sectors. In these models, the arrival and service processes are modeled by Markovian arrival process that allows correlated arrivals and phase-type distribution, respectively. The first model has a single server whereas the second model has multi-server. Then, the single-server queueing model with crowdsourcing is developed by working vacation and pure vacation policies. In the working vacation model, the server offers services to customers arriving during a vacation at a lower rate while the server doesn't work during a vacation period in the pure vacation model.