Hazır giyim sektörüne, makineci yetiştirmeye yönelik eğitim programlarının hazırlanmasına temel teşkil edecek meslek standartlarının belirlenmesi
Determination of vocational standarts which will form a basis for preparation of educational programmes to train sewing machine workers in the ready-made clothing sector
  1. Tez No: 133971
  2. Yazar: MERYEM ARGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET 20. Yüzyılın sonunda kaydedilen bilimsel ve teknolojik gelişmeler işgücünün niteliğini ve sayışım etkilemektedir. Bu durum, sektörün ihtiyacı olan nitelikli insangücünün yetiştirilmesi beklenen meslek okullarının değişim ve gelişmeleri izleyen ve uygulayan bir yapıya kavuşmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle meslek eğitim programlarının hazırlanması sektör tarafından talep edilen niteliklerin esas alındığı meslek standartlarına dayandırılmalıdır. Türkiye'nin uluslar arası alanda rekabet edebilmesi ve ülkedeki yaşam standardının yükseltilebilmesi için uluslar arası düzeyde mesleki standartlara sahip insangücü yetiştirmesi gerekmektedir.. Bu araştırmada, Türk ekonomisinde gerek yarattığı istihdam gerekse sağladığı döviz girdisiyle önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektöründe çalışan makinecilerin sahip olması gereken meslek standartları belirlenmiş ve bu standarda dayalı bir eğitim programı önerilmiştir. Araştırma dokumadan mamul bayan giyim üretimi yapan hazır giyim işletmelerinde, sanayi tipi düz dikiş makinesi kullanan makinecilerin uyguladıkları temel dikim işlemleri ile sınırlıdır. Bu araştırma için gerekli veriler iki aşamada belirlenmiştir. İlk aşamada etek, pantolon, gömlek ve ceket üretiminin tüm işlemlerini belirlemek için etek, pantolon, gömlek ve ceket üretimi hakkında kolay ve anlaşılır bilgi veren süreç analizi yapılmıştır. Süreç analiz tablosundan temel işlemler belirlenerek, sektörde uygulandığı şekliyle işlemlerin yapılış standartları oluşturulmuş ve ilgili tablolara yerleştirilmiştir. Bu tablolara, işlem basamaklarının (İşlemin yapılış standartları) karşısına işlemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan mesleki ve genel bilgi, mesleki tutum-alışkanlıkların analizi yapılarak tablolara işlenmiştir.Survey araştırma yöntemi ve gözlem tekniği kullanılan araştırmanın örneklemini, Ankara'da Odalar ve Borsalar Birliğine kayıtlı 70 hazır giyim işletmesi arasından random olarak seçilen iki hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. Araştırma sonucuna göre, hazır giyim sektöründe çalışan makinecilerin sahip olması gereken mesleki beceriler 32 devinsel işlemden, mesleki bilgiler 25 bilişsel işlemden, genel bilgiler 8 bilişsel işlemden, mesleki tutum ve alışkanlıklar 15 duyuşsal işlemden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The scientific and technological developments at the end of the 20th Century are affecting the quality and quantity of workpower. This situation requires vocational schools, which are expected to produce the qualified manpower needed by the sector, to acquire a structure that observes and applies changes and developments. For this reason, the design of vocational educational programmes should be based on vocational standards which take into consideration the qualities demanded by the sector. Turkey needs to produce manpower meeting international vocational standards in order to be able to compete at international levels and to increase the standard of living in the country. This research study defines the necessary vocational standards to be met by machinists working in the ready-made clothes sector, which is of considerable significance in terms of both the employment it provides and the input of foreign currency it creates, and suggests an educational programme based on these standards. The research study is limited to the basic sewing procedures applied by machinists using industrial plain sewing machines in ready-made clothes establishments that produce women clothes without weaving. The necessary data for this study has been determined in two phases. In the first phase process analysis, which provides easy and clear information about the production of skirts, trousers, shirts, and jackets, has been applied to determine all procedures involved in the production of skirts, trousers, shirts, and jackets. By means of identifying the basic procedures in the process analysis table, the production standards as applied in the sector have been set up and put into the relevant tables. Into these tables, opposite.to the procedure phases (procedure implementation standards), the vocational and general information required for the realization of a procedure after a vocational attitude-habit analysis is provided.IV The sampling population for the present study, which employs the survey research method and the observation technique, consisted of two ready-made clothes establishments randomly selected from among 70 ready-made clothes establishments registered with the Union of Chambers and Stocks (TOBB) in Ankara. According to the results obtained, machinists in the ready-made clothes sector should possess vocational skills consisting of 32 mobile procedures, vocational knowledge consisting of 25 cognitive procedures, general knowledge consisting of 8 cognitive procedures, and vocational attitudes and habits consisting of 15 affective procedures.