Hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
Comparasion of the ideas about class behaviours of class teachers who have taken teachers education as pre-service or in-service training
- Tez No: 133972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemi, hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın amacı; hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarına ilişkin görüşlerini karşılaştırarak değerlendirmektir. Bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1- İlköğretim okullarının I. kademesinde görev yapan sınıf öğretmenlerine ait kişisel bilgiler nelerdir? 2- Hizmet öncesi eğitimi sırasında öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlara verdikleri önem derecesi nedir? 3- Hizmet öncesi eğitimi sırasında öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarını gerçekleştirme derecesi nedir? 4- Hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlara verdikleri önem derecesi nedir? 5- Hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışları gerçekleştirme derecesi nedir? 6- Hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarına verdikleri önem derecesine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 7- Hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan sınıf öğretmenlerinin sınıf içi davranışlarını gerçekleştirme derecesine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? Araştırmada Survey yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerinden, Keçiören, Mamak, Etimesgut ve Gölbaşı ilçeleri, ilk öğretim okullarının (ilk beş yıl) 2001-2002 öğretim yılında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde“Oranlı Küme Örneklemesi”11 kullanılmıştır. Buna göre, 13 ilköğretim okulundan toplam 350 öğretmene ulaşılmıştır. Bu araştırmada veriler anket uygulanarak toplanmıştır. Anket formu; kişisel bilgiler, sınıf içi öğretmenlik davranışları, görüş ve öneriler ile ilgili olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ankette, sınıf içi öğretmenlik davranışları; a) Planlama ve hazırlık, b) Öğrenme öğretme etkinliklerini uygulama, c) Değerlendirme ve d) Rehberlik boyutlarında yer alan davranışlar olarak belirlenmiştir, öğretmenlerin sınıf içi davranışları önemseme ve bu davranışları gerçekleştirme derecesine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan araştırma anketi 84 maddeden oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde; frekans dağılımları, yüzde oranları, aritmetik ortalama, standart sapma ve t testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, aşağıda belirtilen sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Sınıf öğretmenlerinin planlama ve hazırlık boyutundaki davranışları önemseme dereceleri incelendiğinde, hizmet öncesi eğitim alarak sınıf öğretmeni olan öğretmenlerin, hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan öğretmenlere göre sınıf içi davranışları daha çok önemsedikleri görülmüştür. 2. Sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim etkinliklerini uygulama, değerlendirme ve rehberlik boyutundaki davranışları önemseme dereceleri incelendiğinde her iki grup arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya çıkmıştır. 3. Sınıf öğretmenlerinin planlama ve hazırlık ile değerlendirme boyutundaki davranışları gerçekleştirme dereceleri incelendiğinde hizmet öncesi eğitim alarak sınıf öğretmem olan öğretmenlerin, hizmet içi eğitim yoluyla öğretmenlik eğitimi alan öğretmenlere göre bu davranışları daha yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır. 4. Sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim etkinliklerini uygulama ve rehberlik boyutundaki davranışları gerçekleştirme dereceleri incelendiğinde her iki grubun ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya* çıkmıştır.Ill Sonuç olarak; hizmet öncesi eğitim alarak sınıf öğretmem olan öğretmenler, planlama ve hazırlık boyutundaki davranışları, hizmet içi eğitim yoluyla sınıf öğretmeni olan öğretmenlere göre daha çok önemsemekle birlikte, planlama ve hazırlık ile değerlendirme boyutundaki davranışları daha yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The problem of this research is to compare the ideas about class behaviours of class teachers who have taken teacher education as pre-service or in-service training. The aim of the research is to evaluate the ideas about class behaviors of class teachers who took teacher education by pre-service or in-service training. Within this homework, answers to the following have been sought: 1. What is the demographic information of class teachers in primary schools. 2. What is the level of importance about class behaviors of class teachers who have taken teacher education as pre-service training. 3. What is the actualization level of class behaviors of class teachers who have taken teacher education as pre-service training. 4. What is the significance level of class behaviors of class teachers who have taken teacher education as in-service training. 5. What is the actualization level of class behaviors of class teachers who have taken teacher education as in-service training. 6. Is there a significant difference between the importance of class behaviors of class teachers who have taken teacher education as pre-service or in- service training. 7. Is there a significant difference between the actualization of class behaviors of class teachers who have taken teacher education as pre- service or in-service training. Survey method has been used in this study. The population covered the primary school teachers working in the municipalities of Keçiören, Mamak, Etimesgut and Gölbaşı, Ankara in the 2001 - 2002 educational year. The sample was selected according to the proportional set sampling technique. A questionnaire developed by the present writer was applied to 350 school teachers. The questionnaire form, having 84 items, covered demographic information and in class teacher behaviours.In the data analysis, frequency, proprotional percent, mean, standart deviation, and t-test were used. The findings of the study have revealed the following: 1. The school teachers having pre-service education care more to consider about in class behaviors than those having in service training. 2. There was no significant difference between the groups of teachers of to consider in terms of administering and evaluating teaching - learning activities and counseling. 3. The school teachers having pre-service education care more to realize about in class behaviors than those having in service training. 4. There was no significant difference between the groups of teachers of to realize in terms of administering and evaluating teaching -learning activities and counseling.