Toplam etkinlik ölçümü: Veri zarflama analizi ve bankacılık sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 134030
  2. Yazar: BAHAR ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
özet Bu çalışmada, işletmelerarası etkinliğin ölçülmesinde parametresiz (yan parametreli) birtakım teknikler kullanılarak, işletmelerin göreceli etkinliğini ölçen ve işletmelere girdilerinin ve çıktılarının arttırım ( azattım ) oranlarına göre bu etkinliğin ne oranda değişeceği hakkında bilgi veren amprik bir yöntem olan Veri Zarflama Analizi, bankacılık sektöründe bankalar arasındaki verimlilik analizi için uygulanmıştır. Çalışmanın amacı, etkinlik göstergesinin bankacılık sektörü verileriyle nasıl elde edilebileceğini araştırmak, mevcut yaklaşımların bazı sakıncalarını ortadan kaldırabilecek bir yöntem bulmak ve bu yöntemin nasıl uygulanacağını uygun bir somut örneklem üzerinde ortaya koymaktır. Bu amaçla, IMKB'ye kote 41 adet bankaya ilişkin olarak 6 girdi ve 3 çıktı değişkenleri değerlendirilmeye alınarak, Türkiye'deki özel ve kamu bankalarının 2000 yılına ait performans değerlendirmesi Veri Zarflama Analizi yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri Zarflama Analizi modelinin herbir karar birimi için çözümü sonucunda, etkin olmadığı tespit edilenler ile ilgili olarak düzenlenen potansiyel iyileştirme tabloları, yöneticilerin bu karar birimlerinin etkin olanlara göre hangi girdileri gereğinden ne kadar fazla kullandığı, hangi çıktılar açısından ne ölçüde yetersiz üretim yaptığı ve sonuçta da etkin olması için ne yapması gerektiği hakkında değerlendirme yapmasını sağlayarak, yöneticilere bu konuda yol göstermiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract Data Envelope Analysis, an empirical method which measures the relative effectiveness of establishments with non-parametric (semi-parametric) techniques for determination of the inter-corporational effectiveness based on the increase (decrease) rates in the inputs and outputs of corporations, has been used in this study for the performance analysis of the banks in the banking sector. The study aims at investigating how the effectiveness indicator can be obtained from the banking sector data; developing a method which eliminates certain drawbacks of the current approaches; and displaying how this method can be applied with a suitable sampling model. For this purpose, the performance evaluation of the private and public banks in Turkey has been realized for the year 2000 with the Data Envelope Analysis by considering 6 input and 3 output variables of 41 banks quoted at ISE (Istanbul Stock Exchange). The potential improvement tables, elaborated with regards to each decision unit of the Data Envelope Analysis model which has been determined as ineffective as per the solution, shall we provide guidance to the executives on this issue by providing for an assessment regarding the level of excessive use of inputs compared to the effective decision units, the outputs in terms of which inefficient production is realized and extent thereof and in concusion providing for an assessment in terms of which needs to be done for effectiveness.