Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü ve Akşam Güneşi romanlarındaki edatlar ve bunların Kazak Türkçesi'ndeki karşılıkları
  1. Tez No: 134029
  2. Yazar: ALMAS MAHAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
107 ÖZET Bu çalışmamda Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü ve Akşam Güneşi romanlarında geçen Türkiye Türkçesi'ne ait edatları tespit edip, bunların Kazak Türkçesi'ndeki karşılıklarını vermeye çalıştım. Bunun için Yaprak Dökümü ve Akşam Güneşi romanlarından tespit ettiğim edat örneklerini içinde geçtikleri cümleler veya ibarelerle birlikte Kazak Türkçesi'ne aktardım. Böylece Yaprak Dökümü ve Akşam Güneşi romanlarında geçen edat örnekleri; içlerinde geçtikleri cümleler veya ibarelerle birlikte Kazak Türkçesine aktarılmış oldu. Daha sonra yaptığım bu aktarmaları Muharrem ERGİN'in edat tasnifini esas alarak tasnif ettim. Böylece Yaprak Dökümü ve Akşam Güneşi romanlarındaki edatlar ve onların çeşitli kullanılış şekillerinin Kazak Türkçesi'ndeki karşılıklarının neler olduğu daha sistemli bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Çalışmam sırasında vardığım neticeleri tezimin sonuç bölümünde örnekleriyle belirttim.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY In this study, I tried to fix prepositions in Turkey Turkish which were mentioned in Reşat Nuri Güntekin's novels“Yaprak Dökümü”and“Akşam Güneşi”, and tried to give these prepositions' response in Kazakh Turkish. To do this, I searched the novels“Yaprak Dökümü”and“Akşam Güneşi”thoroughly and acquired preposition examples with their sentences and translated them into Kazakh Turkish. Thus, I tried to transfer preposition examples into Kazakh Turkish with their sentences and expressions. Then, I classified these translations according to Muharrem Ergin's classification methodology. So, the preposition examples and their various using forms were appeared in novels more systematically what their response is in Kazakh Turkish. I stated the results with examples acquiring during my study in the consequence part.