ZSM-5 destekli monolitik katalizörlerde azot oksitlerin indirgenmesi ve adsorpsiyonu
Reduction and adsorption of nitrogen oxides over ZSM-5 monolithic catalysis
- Tez No: 134035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ZSM-5 DESTEKLİ MONOLİTJK KATALİZÖRLERDE AZOT OKSİTLERİN İNDİRGENMESİ VE ADSORPSİYONU (Y. Lisans Tezî ) Kadriye KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Atmosferik kirleticiler içerisinde önemli bîr yer tutan NOx emisyonlarının önemli bir kısmı taşıt egzozları, yanma ve endüstriyel proseslerden kaynaklanmakladır. Bu çalışmada egzoz konvertörlerinde kullanılan cordierit tipindeki seramik monolitten alınan silindirik örnekler öncelikle ZSM-5 île kaplanmış ve sonra toprak alkali melallerden Pt ve Pd ile kaplanarak katalitik forma dönüştürülmesi sağlanmıştır. ZSM-5 tabakasının kalınlığı 18,8 um olup bu tabakaya ağırlıkça % 0,5 Pt ve % 0,27 Pd impregnasyon tekniğiyle kaplanarak katalizör örneği hazırlanmıştır. Bu katalizör üzerinde NO ve N20 gazlarının adsorpsiyon ve NO gazının indirgenmesi deneyleri yürütülmüştür. Adsorpsiyon deneylerinde pulse- tepki dinamik metodu kullanılmıştır ve deneyler 80-350 ° C sıcaklıklar aralığında ve farklı taşıyıcı (N2) akış hızlarında yürütülmüştür. NO ve N20 gazlan için birinci mutlak moment verilerinden adsorpsiyon denge sabitleri ve ışılan sırasıyla 0,202cm3NO/cm3kataliz, 1,34cm3 N20/cm3 kataliz, 17314J/mol, 11500J/mol olarak belirlenmiştir. Azot monoksitin indirgenmesi deneylerinde ise H2 indirgen madde olarak kullanılmış ve 250-470 °C sıcaklıklar arasında atmosferik basınç şartlarında yürütülen deneylerde NO 'nun % 16-73 oranlarında N2'ye indirgendiği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 912-1,054 Anahtar Kelimeler : NOx indirgenmesi, monolitik katalizörler, ZSM-5, adsorpsiyon Sayfa Adedi : 116 Tez yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Göksel ÖZKAN
Özet (Çeviri)
11 REDUCTION AND ADSORPTION OF NITROGEN OXIDES OVER ZSM-5 PROMOTED MONOLITHIC CATALYSIS (M.Sc. Thesis ) Kadriye KAYA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT Nitrogen oxide is atmospheric pollution which is important and a result of highway transportation, combustion of fuels and industrial prosesses. Cylindrical ceramic monolithic cordierit type catalyst support material is used in this study. These cylindrical catalyst suppurts are covered with ZSM-5 then Pt and Pd earth alkaline metals are used to cover the catalyst Thickness of the ZSM-5 layer is found as 18.8 urn and 0.5 % of the layer is Pt and 0.27 % of the layer is Pd by weight On the catalyst surface adsorption of NO and N20 and the reduction of NO is studied. Adsorption experiment are carried out of 80-350°C temperature and at varied flow rates of N2 gas. Pulse-responce dynamic method is used during the study. First absolute moment values are treatted to find adsorption equilibrium constants and heat capacity. These values are found for NO and NzO as; 0.202cm3NO/cm3 catalyst, 1,34 cm3 N20/g catalyst and 17314 J/mol, 11500 J/mol. H2 is used as the reductor agent in the redeuction of NO. Under atmospheric pressure and between 250-470°C temperature the reduction of NO is studied and the 16-73 % of the initial NO is reuced to N2. Science Code : 912-1,054 Key Words : NOx reduction, monolithic catalysis, ZSM-5, adsorption Page number : 116 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Göksel ÖZKAN