Kastamonu yeşil kuşak planlaması
Kastamonu green belt planning
- Tez No: 134036
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KASTAMONU YEŞİL KUŞAK PLANLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Rıza GÜLEÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Yeşil kuşak, kentsel yerleşimler çevresinde yer alan veya sonradan oluşturulan, kent insanının sosyal, kültürel, sağlık, estetik, ekonomik açıdan faydalandığı açık ve yeşil alanlar bütünlüğüdür. Yeşil kuşak sadece ağaçlandırma olarak algılanmamalıdır. Yeşil kuşak ağaçlandırmaları, yeşil kuşak sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu çalışmada, Peyzaj planlama disiplininin ikeleri de dikkate alınarak öncelikle, Kastamonu yeşil kuşağının elemanları ve potansiyeli tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, Kastamonu Yeşil Kuşağının bir ekosistem yaklaşımı çerçevesinde korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde yönetimine yönelik plan ve planlama kararları belirlenmiştir. Bilim Kodu : 502. 02. 02 Anahtar Kelimeler : Yeşil kuşak, ağaçlandırma, rekreasyon, planlama Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan VURDU
Özet (Çeviri)
KASTAMONU GREEN BELT PLANNING (M. Sc. Thesis) Rıza GÜLEÇ GAZI UNTVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The green belt, which locate or later be constituted in the vicinity of urban settlements and served to the city- dwellers in point of social, cultural, health, aesthetics and economic peculiarities, is the completeness of the open and green fields. The green belt is only not thought as afforestations. Because, simultaneously, the green belt afforestations are on of the important components of the green belt system. In this study, the green belt components and the potential of Kastamonu region were determined, by taken note of the principle of the landscape planning discipline. In conclusion, plan and planning decision, which directed towards conservation, development and continual management of Kastamonu green belt with the frame of ecosystem approach, were determined. Science Code Key Words Page Number Adviser 502.02.02 Green belt, afforestations, recreation, planning 102 Prof. Dr. Hasan VURDU