Lavanta ve gül uçucu yağlarının karbon dioksit ile süperkritik ekstraksiyonu
Supercritical extraction of Lavandulae and Rosae essential oils with carbon dioxide
  1. Tez No: 134034
  2. Yazar: AYSEL ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
LAVANTA VE GÜL UÇUCU YAĞLARININ KARBON DİOKSİT İLE SÜPERKRİTİK EKSTRAKSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Aysel ERGEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2003 ÖZET Bu çalışmada, süperkritik şartlar altında C02 çözücüsü kullanılarak (Pc=72 bar ve Tc=31,l °C) lavanta ve gül çiçeklerinden uçucu yağlar ekstrakte edilmiştir. Basınç, sıcaklık ve C02 akış hızının uçucu yağ ürünlerinin üzerine etkileri su buharı distilasyonuyla karşılaştırılarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar 188 cm3 hacime sahip yüksek basınca dayanıldı bir ekstraksiyon sistemi ile karbon dioksit çözücüsü kullanılarak sürekli bir akış sisteminde gerçekleştirilmiştir. Lavanta çiçeğinin süperkritik C02 ekstraksiyon deneyleri, 85'ten 115 bara kadar değişen basınçlarda, 35'ten 55 °C'a kadar değişen sıcaklıklarda ve 1,0'dan 3,0 mL/dakikaya kadar değişen C02 akış hızlarında gerçekleştirilmiştir. En iyi ekstraksiyon şartlan, 105 bar basınç, 45 °C sıcaklık ve 1,0 mL/dakika akış hızında gözlenmiştir. Bu şartlarda lavanta bitkisi için 4 saatlik ekstraksiyon süresince 55,99 g yağ/kg kuru numune elde edilmiştir. Geleneksel bir yöntem olan buhar distilasyonu deneyleri sonucunda elde edilen lavanta uçucu yağ verimi ise 27,9 g yağ/kg kuru numune olarak bulunmuştur. Gül çiçeğinin süperkritik C02 ekstraksiyon deneyleri, 85 ve 95 bar basınç, 35 °C sıcaklık, 1,0 ve 1,5 mL/dakika C02 akış hızlarında gerçekleştirilmiştir. Tipik olarak 95 bar basınç ve 35 °C sıcaklık değerinde 3,498 g yağ/kg taze numune gül yağı ekle edilmiştir. Lavanta ve gül uçucu yağlarının bileşenleri GC-MS ile analiz edilmiştir. Bilim Kodu : 338 Anahtar Kelimeler : Süperkritik akışkan ekstraksiyonu, karbon dioksit, uçucu yağlar, lavanta yağı, gül yağı Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet BİÇER
Özet (Çeviri)
11 SUPERCRITICAL EXTRACTION OF LAVANDULAE AND ROSAE ESSENTIAL OILS WITH CARBON DIOXIDE (M. Sc Thesis) Aysel ERGEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY March 2003 ABSTRACT In this study, essential oils were extracted from lavender and rose flowers under supercritical conditions (Pc=72 bar and Tc=31.1 °C) using C02 solvent. Effects of pressure, temperature and C02 flow rate on the yield of essential oil products were investigated and compared with ones that obtained from steam distillation. Extraction experiments were carried out in a continuous flow system using fluid of carbon dioxide with a high pressure extraction system which had 188 cm3 vessel volume. Supercritical C02 extraction experiments of lavender flowers were carried out in the ranges of 85 to 115 bar pressures, 35 to 55 °C temperatures and 1.0 to 3.0 mL/min C02 flow rate. The best extraction condition was observed at 105 bar pressures, 45 °C temperature and 1.0 mL/min flow rate. This value was found to be 55.99 g oil/kg dried sample for 4 hour extraction period for lavender plant. Lavender essential oil yield was found to be 27.9 g oil/kg dried sample as a result of steam distillation experiments which is traditional method. Supercritical C02 extraction experiments of rose flowers were carried out in the ranges of 85 and 95 bar pressures, 35 °C temperature, 1.0 and 1.5 mL/min C02 flow rate. Rose oil was found to be 3.498 g oil/kg fresh sample at 95 bar pressure and 35 °C temperature. Compositions of lavender and rose essential oils were analyzed by GC-MS. Science code : 338 Key Words :Supercritical fluid extraction, carbon dioxide, essential oils, lavender oil, rose oil Page number : 122 Adviser : Prof. Dr. Ahmet BİÇER