İzöit Körfezi'nde avlanan istavrit (Trachurus trachurus L., 1758) balıklarının dokularında Cu ve Zn birikiminin incelenmesi
Accumulation of copper and zinc in tissues of Trachurus trachurus L., 1758 in İzmit Bay
  1. Tez No: 134059
  2. Yazar: AYŞE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İZMİT KÖRFEZİ' NDE AVLANAN İSTAVRİT {Trachurus trachurus L, 1758) BALIKLARININ DOKULARINDA CU VE ZN BİRİKİMİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe ÇETİNBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Endüstriyel fabrikalar ve kanalizasyon şebekelerinden bırakılan atıklar ile atmosferik kirlilik, kıyışa! sularda ağır metal kirliliğine neden olmaktadır. Ağır metaller de; su içerisindeki toksik maddelerle, sucul organizmalarda ve sedimentte veya besin zincirinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu çalışmada; İzmit Körfezi' nde yaşayan ve ekonomik öneme sahip istavrit balığının karaciğer, solungaç ve kas dokusundaki bakır ve çinko konsantrasyonları belirlenmiştir. İstavritin dokularındaki Cu ve Zn miktarları ölçülerek İzmit Körfezi'ndeki kirliliğin boyutları incelenmiştir. Tüm dokularda belirlenen metal değerleri, su ürünleri için kabul edilen limit değerlerin altında bulunmuştur. Cu değerleri ; en yüksek karaciğer, en düşük solungaçlarda, Zn miktarları ise; en yüksek solungaçlarda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ii ACCUMULATION OF COPPER AMD ZINC IN TISSUES OF Trachurus trachurus L, 1758 IN İZMİT BAY (M.Sc. Thesis) Ayşe ÇETİNBAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT Coastal inland water receive discharges industrial plants, sewage drainage, atmospheric pollution which lead to heavy metal pollution. Heavy metals affect the aquatic organism as toxic substances in water and sediment or as a toxicant in the food chain. In this study; Cu and Zn concentrations in liver, gills and muscle of Trachurus trachurus L., 1758 which living in the Szmit Bay and has economically import are determined. The extent of marine pollution in İzmit Bay is studied measuring Cu and Zn in tissues of fish.The values of Cu and Zn in all tissues were lower than the recommended limits for the aquatic products. The highest Cu values were found in liver, while the lowest level in gills. The highest Zn values were found in gills. The Zn accumulation was found in liver higher than muscle.