VRV sistem klima cihazlarının split klima sistemi ve merkezi klima sistemi ile karşılaştırılması
Comparison of VRV system air conditioners with split air conditioners fan cooling systems
- Tez No: 134060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
VRV SİSTEM KLİMA CİHAZLARININ, SPLİT KLİMA SİSTEMİ ve MERKEZİ KLİMA SİSTEMİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Cihan Kürşat ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada ilk önce, VRV sistem, split klima sistemi ve merkezi klima sistemi ( fan coil sistemi ) teknik özellikleri detaylı şekilde araştırılmış, daha sonra bu teknik özellikler bakımından karşılaştırılmıştır. Daha sonra VRV sistem, split klima sistemi ve merkezi klima sistemi ilk yatırım ve işletme maliyetleri bakımından karşılaştırılıp avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Bu hesaplar yapılırken bütün sistemlerin %100 kapasitede çalıştıkları varsayılmıştır. VRV sistem kapasite kontrolü yapabilen bir sistem olduğu için gün içerisinde VRV sistem dış ünite kapasitesinin %50 ile %100 arasında değişen kapasiteler gösterebileceği düşünülerek VRV sistem işletme maliyeti gün içerisindeki değişen yükler için tekrar hesaplanıp, split klima sistemi ve merkezi sistem ile birkez daha karşılaştırılmıştır. Araştırılması yapılan üç klima sistemi ilk yatırım ve işletme maliyetleri açısından birbirleri ile karşılaştırılarak mali açıdan avantajlı ve dezavantajlı durumları belirlenmiştir. Ayrıca VRV Sistemden günün farklı saatlerinde alman ölçümler ile gün içerisinde VRV sistem için kapasite kontrol özelliği incelenmiş ve Japonya'da bulunan Daikin firması ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen COP (performans katsayısı) eğrileride dikkate alınarak, VRV sistem performansı ve enerji tasarrufu hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi VRV, Klima, Fan coil 180 Yrd. Doç. Dr. İbrahim ATILGAN
Özet (Çeviri)
11 COMPARISON OF VRV SYSTEM AIR CONDITIONERS WITH SPLIT AIR CONDITIONERS FAN COOLING SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Cihan Kürşat ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study, first of all, technical features of VRV system, split air conditioners system and fan coil system are analysed in detailed, then these systems are compared from the point of these technical features. After that, VRV system, split air conditioners and fan coil system are compared from the point of first investment and management costs and their advantages and disadvantages are examined. While doing these calculations, it is assumed that all of these systems work at %100 capacity. Since VRV system is a sysem that carriesout capacity control and it is thought that outdoor unit capacity of VRV system indicates a capacity changing between %50 and %100 in a day, managemant costs of VRV is calculated again for changing heating capacity, then it is compared with split air conditioners and fan coil system. Three air conditioners systems that are analysed in this study, are compared with each other from the point of first investment and managemend costs to determine the systems that are advantageous and disadvantageous from financial point. Furthermore, capacity conrol features of VRV system are analysed with measurements taken at different times of day, and taking COP curves, which were obtained as a consequence of meetings with Daikin firm in Japan. VRV system performance and energy savings are evaluated. Science Code Key Word Page Number Adviser VRV, Air conditioner, Fan coil 180 Yrd. Doç. Dr. Ibrahim ATILGAN