Fiber kompozit malzemelerde fiber-matris etkileşimlerinin analitik ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analytical solution and finite element analysis of fiber-matrix interactions in composite material
- Tez No: 134058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
FİBER KOMPOZİT MALZEMELERDE FİBER-MATRIS ETKİLEŞİMLERİNİN ANALİTİK VE SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Zeki ECE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Bu çalışma, süreksiz fiberli kompozit malzemelerdeki fiber elemanlardan matris elemanlara yük aktarımının ne şekilde olduğunun incelenmesi ve formülasyonunu kapsamaktadır. Bu konuda daha önce yapılmış teorik çalışmalarla ilgili bilgiler verilmiştir. Fiberden matrise yük aktarımının analitik yoldan çözümü Cox formülasyonuyla yapılmıştır. Ayrıca, Bessel fonksiyonlarıyla silindirik mikro yapının matematiksel modellemesi de gerçekleştirilmiştir. Fiber-matris hücre elemanı, Cox modeline uygun olarak ANSYS ticari yazılımıyla oluşturularak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Fortran programı aracılığıyla analitik çözümlemeleri grafiksel gösterimlerle karşılaştırmaları yapılmıştır. Bilim Kodu : 959 Anahtar kelimeler : Mikromekanik, Fiber-matris arayüzey etkileşimi, Sonlu elemanlar yöntemi, Sayfa Adedi : 135 Tez Yöneticisi : Yard.Doç.Dr.Ezgi GÜNAY
Özet (Çeviri)
11 ANALYTICAL SOLUTION AND FINITE ELEMENT ANALYSIS OF FTBER- MATRIS INTERACTIONS IN COMPOSITE MATERIALS (M.Sc. Thesis) Zeki ECE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT In this study, load transformation from fiber elements to matrix elements for discontinious fiber composites is included. Theorical studies about this topic is given. The analytical solution of load transformation from fiber elements to matrix is done by Cox Formula. Mathematical model is included for cylindirical micro structure by Bessel Functions. By ANSYS commercial software modelling, the results of fiber matrix cell element is compared with Cox Formula. Analytical solutions is compared with graphical illustration by means of Fortran program. Science code : 959 Keywords : Micromechanics, Fiber matrix interaction, FEM Page Number : 135 Adviser : As. Assoc. Prof. Ezgi GÜNAY