MgAl2O4/Al kompozit malzeme üretimi
MgAl2O4/Al composite production
  1. Tez No: 134069
  2. Yazar: MURAT BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR, DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
MgAI204/AI KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat BİLEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ocak 2003) ÖZET Bu çalışmada, spinel ile alüminyum tozu ve farklı bileşimlere sahip alüminyum alaşımları arasında yüksek sıcaklıklarda meydana gelen reaksiyonlar incelenmiştir. Normal atmosferde 1100°C'de farklı sürelerde gerçekleştirilen pişirme işlemi neticesinde alaşım kompozisyonuna ve pişirme süresine bağlı olarak metal yüzeyinde oksit büyümesi gözlenmiştir. Azot atmosferinde 900°C, 1000°C ve 1100°C'de 4 saat pişirme sonunda % 2,7-3,7 Mg ve düşük oranda Si (%0,3) içeren E-53 alaşımının MgAI204 spinele tamamıyla infiltre olduğu tespit edilmiştir. Fakat, Mg içermeyen alüminyum alaşımları (E-120, E-145, E- 171) yüksek Si içermesine rağmen 800°C, 900°C,1000°C ve 1100°C de 4 saatlik pişirme sonucunda spinele infiltre olmamışlardır. 900°C'de azot atmosferinde 3 saat süreyle pişirilen numuneler XRD ve SEM kullanılarak karakterize edilmiştir. MgAI204/AI kompozitinin vickers sertlik değeri 842 olarak bulunurken, yoğunluğu ise 2,947 g/cm3 olarak belirlenmiştir. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kelimeler : Spinel, Alüminyum, Seramik Matriks Kompozit, Metal Matriks Kompozit, İnfiltrasyon, Oksidasyon. Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Metin GÜRÜ, Prof. Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
MgAI204/AI COMPOSITE PRODUCTION (M.Sc. Thesis) Murat BİLEN GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (Ocak 2003) ABSTRACT In the present study, the reactions between spinel and aluminium powder and aluminium alloys with different composition were investigated at high temperatures. However, firing at 1100°C for different times in normal atmosphere indicated that oxide growth was observed on the metal surface depending on the alloy composition and firing time. E-53 alloy, which contains between 2,7-3,7% Mg and low amounts of Si (%0,3), was successfully infiltrated into the MgAI204 spinel after firing at900°C, 1000°C and 1100°C for 4 hour under nitrogen atmosphere. Nevertheless, Mg free alloys (E-120, E-145, E-171) did not infiltrate into the spinel after firing at 900°C and 1000°C for 4-6 hours, even they contain high amounts of Si. Specimens fired at 900°C for 3 hour were characterized by means of XRD and SEM. MgAI204/AI composite had the Vickers hardness of 842 and density of 2,947 g/cm3. Science Code : 603.02.01 Key Words : Spinel, Aluminium, Ceramic Matrix Composite, Metal Matrix Composites, Infiltration, Oxidation. Page Number : 88 Adviser : Doç.Dr. Metin GÜRÜ, Prof. Dr. Ahmet ALICILAR