İstanbul-Arnavutköy'deki ahşap yapıların cephe mimarisi üzerine tipolojik bir araştırma
Wooden buildings' side architectural about typologic research in Arnavutköy, in İstanbul
- Tez No: 134068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İSTANBUL-ARNAVUTKÖY'DEKİ, AHŞAP YAPILARIN CEPHE MİMARİSİ ÜZERİNE TİPOLOJİK BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Oktay ÇEVİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET İstanbul- Arnavutköy' deki, ahşap yapıların cephe mimarisi üzerine tipolojik bir araştırma isimli bu çalışmada İstanbul, Arnavutköy semtindeki ahşap yapıların cephe mimarisi üzerine bir tipolojik çalışma amaçlanmıştır. Çalışma, Amavutköy de, halen kullanılan ya da kullanılmayan, döneminin özelliğini taşıyan ahşap yapıların belirlenen bir kısmının, cephe tasarımının ortaya konulması, yapıların yerinde incelenmesi, dönemine ait yapılarla cephe mimarisi özellikleri açısından karşılaştırılması, elde edilen veriler doğrultusunda mimari estetiğe ilişkin ayrıntılı ve bilimsel bir değerlendirme yapmayı kapsar. Çalışmanın bütünü için ilgili kaynak araştırması yapıldıktan sonra, ahşap yapıların incelemesi yapılmış ve görüntülenmiştir. Sonuçta, Amavutköy ahşap yapılarından 3 cadde ve 10 sokakta yer alan 24 adedi seçilerek bunların karakteristik özellikleri belirlenmiş ve bir cephe tipolojisi oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Amavutköy, tipolji, ahşap yapı Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifı TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
WOODEN BUILDINGS' SIDE ARCHITECTURAL ABOUT, TYPOLOGIC RESEARCH IN ARNAVUTKÖY, IN ISTANBUL (M. Sc. Thesis) Oktay ÇEVİK GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT The name of this study is kind of research that is called typology which is about wooden building side's architectural in Arnavutköy in Istanbul. The purpose of this investigation is wooden building side's architectural in there. This study, desingnated part of wooden buildings' carry period of time when is useable or not, side desing showed, buildings investigated in their area, period of this tune buildings' s compare with side architectural properties result production include architectural esthetic which realize the volue of clearly and scientific. For all of this study. First of all source research was made. Then wooden building was invigated. Buildings was viewed. At the and of this process, Arnavutköy' s wooden building was coused 24 building. This buildings' carecteristic property were determined and were constituted side typology in 3 street and 10 road. Science Code Key Words Page Number Adviser 2251101 Arnavutköy, typology, wooden building 60 Assist. Prof. Dr. Hanifi TOKGOZ