Stirling çevrimiyle çalışan soğutucuların düğüm yöntemiyle termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a stirling cycle refrigerator using nodal method
- Tez No: 134074
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
STIRLING ÇEVREMİ İLE ÇALIŞAN SOĞUTUCULARIN DÜĞÜM YÖNTEMİ İLE TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) İlknur KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Bu çalışmada, V-tipi Stirling çevrimi ile çalışan soğutucuların düğüm yöntemi ile termodinamik analizi yapılmıştır. Sıkıştırma ve genişleme hacimleri, soğutucu, ısıtıcı ve rejeneratörden oluşan soğutucunun çalışma hacmi, 14 kontrol hacmine bölünmüş ve her kontrol hacmi, bir düğüm olarak incelenmiştir. Periyodik akışın gerçekleştiği soğutucuda, sıkıştırma ve genişleme hacimleri dışındaki tüm düğüm hacimleri sabittir. Birim zamandaki kütle ve enerjinin korunumu denklemleri her düğüm için yazılmış ve denklemler iteratif olarak çözülmüştür. Verilen açısal motor hızı, şarj basıncı ve film katsayıları için soğutucunun soğutma yükü, etkinlik katsayısı ve sisteme verilen iş hesaplanmıştır. Analizde, her düğümün sıcaklık, anlık basınç ve kütleleri hesaplanarak, sonuçlar grafikler ile verilmiştir. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Stirling çevrimi, soğutucu, termodinamik analiz, simulasyon, düğüm yöntemi Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ö.Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
THERMODYNAMIC ANALYSIS OF A STIRLING CYCLE REFRIGERATOR USING NODAL METHOD (M.Sc.Thesis) İlknur KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT In this study, the thermodynamic analysis of a V type Stirling cycle refrigerator is performed using nodal method. The refrigerator which consist of a compression and expansion volume, cooler, heater and regenerator is divided into 14 control volumes, and each control volume is taken as a single node. In the refrigerator subjected to periodic flow, all node volumes except for heat absorber and heat rejecter are constant. Mass and energy conservation equations for each node are written for unit time and solved iteratively. For a given engine speed, charge pressure, film coefficients, cooling rate, work and coefficient of performance are calculated. In the analysis, temperature, instantaneous pressure and mass of each node are calculated and the results are given with graphics. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.04.02 Stirling cycle, cooler, thermodynamic analysis, simulation, 110 Prof.Dr.Ö.Ercan ATAER