Yapıda taşıyıcı sistem elemanı olarak çelik kullanımı, Avrupa ve Türkiye'deki uygulama olanak ve kısıtlarının saptanması
Utilization of steel in buildings as a structural element, determining the possibility and limits of its application in Europe and Turkey
- Tez No: 134075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
YAPIDA TAŞIYICI SİSTEM ELEMANI OLARAK ÇELİK KULLANIMI, AVRUPA VE TÜRKİYEDEKÎ UYGULAMA OLANAK VE KISITLARININ SAPTANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa BADEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada, yapı sektöründe strüktür malzemesi olarak kullanılan çeliğin tarihçesi, özellikleri, uygulama sistemleri ve strüktür malzemesi olarak kullanımının yapıya getirdiği olumlu ve olumsuz etkiler incelenmiş, diğer strüktür sistemleriyle (betonarme, ahşap) karşılaştırmaları yapılmıştır. Avrupa ülkelerinin ve Avrupa Birliği'ne girme eşiğinde olan Türkiye'nin inşaat çeliği üretimi, çelik yapı uygulama olanak ve kısıtlarının saptaması yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında Avrupa ülkeleri ile Türkiye'deki çelik yapı üretim ve kullanımı karşılaştırılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, çalışmada kullanılan yöntemler ve çalışmanın kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, mimaride çelik kullanımının gelişimi ve günümüze kadar geçirdiği değişimin serüvenine göz atılmıştır.Üçüncü bölümde, yapıda kullanılan çeliğin tanımlanması, özellikleri, taşıyıcı sistem olarak kullanımı ve bu kullanımdaki sınıflandırmalar hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çeliğin yapıda taşıyıcı sistem olarak kullanımının değerlendirilmesi, yapıya olan etkileri ve diğer yapım sistemleriyle karşılaşması dördüncü bölümün kapsamını oluşturmuştur. Ayrıca bu kriterler 4 katlı tip konut projesi üzerinde de örneklenmiştir. Beşinci bölümde, Avrupa ülkelerinin ekonomileri, inşaat çeliği üretimleri, kullanımın sektörlere dağılımı, inşaat sektöründeki çelik kullanımının payı, mimarlık eğitimi içerisinde çeliğin bulunduğu yer ve ülkelerin çelik üretim teknolojilerine bakarak, bu ülkelerdeki çelik yapı uygulama olanak ve kısıtlarının saptaması yapılmıştır. Altıncı bölümde, belirlenen kriterlere bağlı kalınarak Türkiye'deki çelik yapı uygulama olanak ve kısıtları saptanmıştır. Son bölümde ise beşinci bölümde saptanan Avrupa ülkelerine ait veriler, altıncı bölümde Türkiye için toplanan verilerle karşılaştırarak, bu karşılaştırmanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilim Kodu : 601.02.00 Anahtar Kelimeler : Çelik, Çelik Strüktür, Taşıyıcı Sistem Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY
Özet (Çeviri)
m UTILIZATION OF STEEL IN BUILDINGS AS A STRUCTURAL ELEMENT, DETERMINING THE POSSD3ILITY AND LIMITS OF ITS APPLICATION IN EUROPE AND TURKEY (M.Sc. Thesis) Mustafa BADEM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this thesis, the history of constructional steel, its characteristics, application systems, influences of its application are examined, steel is compared to other structural systems such as reinforced concrete and wood. The production of constructional steel, possibilities and limits of steel application in both European countries and Turkey, which is an official candidate for the EU, is specified. The data, production and use of steel in Turkey and European Countries are compared. The first section states the aim of the study, its methods and scope. The second section examines the development and evolution of steel use in architecture. The third section clarifies the definition of constructional steel, its characteristics, usage as structural system and its classifications.IV The forth section includes the evaluation of steel as a structural system, its effect to buildings and comparison of steel with other structural systems. Moreover, this criterion is exemplified with a four-storey building. The fifth section, studies the possibilities and limits of applying steel-framed buildings in European Countries, viewing their economic status, constructional steel production, the share in different sectors, the percentage of steel use in construction industry, priority given to steel in architectural education, and their production technologies. The sixth section examines the possibilities and limits of applying steel-framed buildings in Turkey regarding the criteria determined. The last section compares the data reviewed in the fifth section for the European countries with the data collected for Turkey and evaluates this comparison. Science Code : 601.02.00 Key Word : Steel, Steel Structure, Structural System Page Number : 150 Adviser : Assist. Prof. Dr. Cüneyt KURTAY