Küre Dağları Milli Parkı'nda yaban hayatı yaşam alanlarının belirlenmesi
Determination of wild life habitats in Küre Mountains Park
  1. Tez No: 134084
  2. Yazar: FERHAT CEM CANKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; Küre Dağları Milli Parkı içinde doğal olarak bulunan, soyları tükenme noktasına geldiği için koruma altına alman, üç memeli ve dört kuş türü incelenmiştir. Bu türler; memelilerden geyik (Cervus elaphııs L.), karaca (Capreolus capreolus L.), ayı (Ursııs arctos L.) ve yörenin yırtıcı kuş türlerinden olan doğu atmacası (Accipiter nisııs Linnaeus), çayır doğanı (Circus pygarcus L.), büyük atmaca (Accipiter pentilis L.), gezici doğan (Falco peregrinus Tunstal)'dır. Türlerin milli park içindeki yaşam alanları belirlenmiş, habitatları fotoğraflanmış ve yaşam ortamlarının geliştirilmesi için alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Ayrıca milli parkın güncel arazi kullanımı da tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 502.02.02 Anahtar Kelimeler : Yaban Hayatı, Milli Park, Küre Dağları Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sabri ÜNAL
Özet (Çeviri)
In this study some native species of Küre Mountains National Park is investigated. These species consist of three mammals which are under protection, and four birds which are the indicator of echologic stability of this region. The names of the mammal species are; Cervus elaphus L., Capreolus capreolus L., Vrsus arctos L. The others are bird of prey species; Accipiter nissus L., Circus pygarcus L., Accipiter pentilis L. and Falco peregrinus Tunstal. The habitat of the species in the national park were determined and the photos of them were taken. Also in the study, the provisions to improve these habitats were put out and the actual land use of the national park was determined. Scinence Code : 502.02.02 Key Words : Wild Life, National Park,, Küre Mountain Page Number : 60 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Sabri ÜNAL