Nemli toprakta p-ksilen ve karbonotetraklorürün adsorpsiyonu, modellenmesi ve desorpsiyonu
Adsorption, modeling and desorption of p-xylene and carbontetrachloride in dry and moisture soils
- Tez No: 134096
- Danışmanlar: PROF.DR. H. CANAN CABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
NEMLİ TOPRAKTA p-KSİLEN VE KARBONTETRAKLORÜRÜN ADSORPSİYONU, MODELLENMESİ VE DESORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Çetin ÇAKANYILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu çalışmada; kuru ye % 27, 48, 76 bağıl nemli Na-montmorillonit ve kaolen-114 kili üzerinde p-ksilen ve karbontetraklorür adsorpsiyonu ve desorpsiyonu çalışılmıştır. Deneysel çalışmada dinamik tepki tekniği kullanılmıştır. Kuru ortamdaki adsorpsiyon davranışları BET izotermi ile açıklanmıştır. Na-montmorillonit, kaolene göre iki kirleticiyi de daha fazla adsorplamaktadır. Karbontetraklorürün ise her iki kilde de p-ksilene göre daha fazla adsorplandığı tespit edilmiştir. Nemli ortamda karbontetraklorür ve p-ksilen kirleticilerinin adsorpsiyootırtun değişmekte olduğu ve her İki kirleticinin de nem miktarı arttıkça daha az adsorplandığı gözlenmiştir. Bir model yardımı ile bu kirleticilerin nemli ortamdaki davranışları teorik olarak elde edilmiştir. Aynı şartlarda yapılan nemli deneyler ile bu teorik sonuçlar karşılaştırılmış ve uyumlu sonuçlar alınmıştır. Çalışmada aynca karbontetraklorür ve p-ksilen desorpsîyonu incelenmiştir. Desorpsiyon için gönderilen kuru ve nemli azot gazı desorpsîyonu etkilemiştir. Her iki kirleticinin nemli gaz gönderildiğinde daha hızlı desorplandığı görülmüştür. Çalışmada Na-montmorillonit yüzeyinin tek tabaka su, p-ksilen ve karbontetreklorür ile kaplanması için gerekli kirletici miktarları sıra ile; 2,0265, 21,314 ve 109,907 mg olması gerektiği ve kaolen-114 için aynı değerlerin sırasıyla 0,8876, 5,972 ve 183,135 mg olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu : 937 Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, desorpsiyon, uçucu organik bileşikler Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Canan CABBAR
Özet (Çeviri)
ADSORPTION, MODELING AND DESORPTION OF p-XYLENE AND CARBONTETRACHLOR1DE IN DRY AND MOISTURE SOILS (M.Sc. Thesis) Çetin ÇAKANYILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT Carhontetrachloride and p-xylene adsorption desorption, on Na- montmorillorite and kaolen-114 minerals were studied, dry and 27, 48, 76 % relative humidity. The dynamic pulse technique is used in this study. Adsorption beheviours at dry condition can be explained with BET isotherm. Both organics are adsorped on the surface of the Na- montmoriilorite, more than kaoIene-114 holds. Carbontetrachloride adsorped more than p-xylene on the surface of the minerals. It was observed that, when surface is covered by water films carbontetrachloride and p-xylene adsorption decrease and change. The adsorption isotherms of the organics at moist surfaces are obtained theoritically by using a regression model. The experimental datas and theoritical results which are found for the same humidity values are matches, mainly. This study also includes desorption of carbontetrachloride and p-xylene from Na- montmorillonite and kaolen-114 clay minerals. Desorption of the both organics become faster if moist desorption gas is used. It was found that the amount of water, p-xylene and carbontetrachloride for the monolayer covered the surface of the Na-montmoriilonite with one layer are; 2.0265, 21.314, 109.97 mg, and for kaolen-114 are 0.8876, 5.972, 183.135 mg respectively. Sicience Code Key Words Page Number Adviser 937 Adsorption, desorption, volatile organic compounds 126 Prof. Dr. H. Canan CABBAR