18 darbeli doğrultucu tasarımı
Design of 18 pulse rectifier
  1. Tez No: 134097
  2. Yazar: NECMİ ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
18 DARBELİ DOĞRULTUCU TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Necmi ALTIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET DA güç kaynakları, AA ve DA motor hız kontrol sistemleri ve kesintisiz güç kaynakları gibi uygulamalarda DA güç gerekmektedir. Gerekli olan bu güç, alternatif akımı doğru akıma dönüştüren doğrultucu devreler ile karşılanır. Bu doğrultucularda şebeke akımındaki harmonikleri azaltmak, güç faktörünü ve çıkış DA gerilimin kalitesini arttırmak için doğrultucunun darbe sayısı arttırılmalıdır. Çok darbeli doğrultmanın elde edilebilmesi için birbirinden faz farklı gerilim sistemleri ile beslenen doğrultucu köprülerinin seri veya paralel bağlanması gerekmektedir. Bu gerilim sistemlerini elde etmek için faz kaydırma transformatörleri kullandır. Bu tezde 18 darbeli bir doğrultucu tasarlanmış ve elde edilen sonuçlar 6 ve 12 darbeli doğrultucular ile karşılaştırılmıştır. Doğrultucu darbe sayısı arttıkça şebeke akımı harmoniklerinin azaldığı, güç faktörü ve çıkış DA gerilimin kalitesinin arttığı görülmüştür. 18 darbeli doğrultucu şebeke akımında en düşük 17. ve 19. sıralı harmonikler bulunmaktadır. Ayrıca 18 darbeli doğrultucunun düşük yük koşullarında dahi oldukça iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Bilim Kodu : 6260102 Anahtar Kelimeler : Doğrultucu, Çok Darbeli Doğrultma, 18 Darbeli Doğrultucu, Faz Kaydırma Transformatörü Sayfa Adedi : 108 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İbrahim SEFA
Özet (Çeviri)
11 DESIGN OF 18 PULSE RECTIFIER (M.Sc Thesis) NecmiALTTN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT DC power is required in some aplications such as DC power supplies, AC and DC variable speed control systems and uninterruptable power suplies (UPS) etc... DC power which is required by this applications is supplied by rectifier circuits which are convert AC to DC. Rectifier pulse number must be increased to reduce the supply currents harmonics and to improve power factor and DC voltage quality. Rectifier bridges which are fed by phase shifted voltage systems must be connected in serial or parallel to get multy-pulse rectification. Phase shifting transformers are used to generate these voltage systems. In this thesis, a 18 pulse rectifier is designed and results are compared with 6 and 12 pulse rectifiers. When the pulse number of rectifier is increased the supply current harmonics are reduced and power factor and DC voltage quality are improved. The lowest input current harmonic components of 18 pulse rectifier are 17th and 19th. 18 pulse rectifier operates quite good in low load conditions too. Science Code : 6260102 Key Words : Rectifier, Multipulse Rectification, 18 Pulse Rectifier, Phase Shifting Transformer Page number : 108 Adviser : Assist. Prof. Dr. Ibrahim SEFA