Anadolu Tunç ve Demir çağlarında, Hitit ve Urartu uygarlıkları iktidarlarının mimarlığa etkileri
The Impact of the authorities of Hittite and Urartian civilizations on architecture in Anatolian Bronze and Iron Age
  1. Tez No: 134101
  2. Yazar: YASEMİN KICIMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ANADOLU TUNÇ VE DEMİR ÇAĞLARI'NDA, HİTİT VE URARTU UYGARLIKLARI İKTİDARLARININ MİMARLIĞA ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Yasemin KICIMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Paleolitik dönemden başlayarak sürekli gelişim yaşayan insan, özellikle Tunç Çağı'nda kültürel ve siyasal değişimler geçirerek; toplumsal yaşam için gerekli koşullan oluşturmuştur. Yaşanan tüm kültürel ve siyasal gelişmeler, geniş kitlelere ulaşabilen mimariye yansımış ve uygarlıkların gelişim sürecinde farklılaşan toplum yapılan, mimarlık kültürlerinin de farklılaşmasını sağlamıştır. Tez çalışmasında, Anadolu'da önemli yere sahip olan Hitit ve Urartu Devletleri'nin toplumsal yapısını şekillendiren etkenlerden birisi olan iktidar kavramı, tarihsel süreç içinde ele alınarak tanımlanmıştır. Böylelikle, çalışmanın amacı doğrultusunda, Hitit ve Urartu iktidarlarının mimarilerinin biçimlenmesine etkileri belirlenmiştir. Bilim Kodu :808 Anahtar kelimeler : Hitit mimarlığı, Urartu mimarlığı, iktidar, mimarlık Sayfa Adedi :196 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. E. Nihal ÇETİNTÜRK
Özet (Çeviri)
11 THE IMPACTS OF THE AUTHORITIES OF HITTITE AND URARTION CIVILIZATIONS ON ARCHITECTURE IN ANATOLIAN BRONZE AND IRON AGE (M. Sc. Thesis) Yasemin KICIMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT Human being progressing from the Paleolithic Age, has put up the conditions entailed for the social life while experiencing cultural and political changes, particularly in Bronze Age.AII the experienced cultural and political progressions have affected the architecture that can reach profound extents of masses while the changing community structures partaking during the progression period of civilizations brought about the variegation of the architectural cultures. In this study, the authority concept which is one of the constituents that determine the communal structures of Hittite and Urartian Kingdom is described in terms of their ages. Consequently, in compliance with the aim of this study, the impacts of the Hittite and Urartian authorities on the architectures pertaining to these civilizations are dwelled on. Science code :808 Keywords : Hittite architecture, Urartian architecture, authority, arcitecture Page number :196 Adviser : Yrd. Doç. Dr. E. Nihal ÇETİNTÜRK