Çevresel etkileşim ve geri kazanım kapsamında ahşap yapı malzemenin irdelenmesi: Yonga levha üretim süreci ve teknik performans değerlendirmesi
Consideration of wood construction material within the scope of environmental interaction and recypling: Particleboard production process and technical performance
- Tez No: 134103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yapay çevrenin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan yapı sektörü, çevresel sorunların da başlıca sorumlularından bîridir. Yapılarda üretim ve üretim sonrası aşamalarda oluşan milyonlarca ton atık sebebiyle sorunlar yaşanmaktadır. Yapay ve doğal çevrenin korunumunun yanı sıra kaynakların sürekliliğinin de sağlanması temel hedeflerin başında gelmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir yapı üretimi mimarlık disiplininin ilgi alanı olmuştur. Yapı malzemeleri ile somutlaşan mimarlık ürünlerinin çevreyle etkileşimi yaşam boyu değerlendirme yöntemi ile araştırılmaktadır. Bu yöntem, yapı malzemelerinin yaşam boyu değerlendirme döngüsü olarak tanımlanır. Pekçok yapı malzemesinin geri kazanımı üzerinde araştırmalar yoğunlaşmaktadır. Temel yapı malzemelerinden biri olan ahşap, kullanım ömrünü tamamladıktan sonra çevresel sorunlara neden olmamakla birlikte; geri kazanılması gereken malzemelerin başında gelmektedir. Yonga levhalar, atık ahşabın yoğun olarakdeğerlendirilebildiği bir malzemedir. Ancak, kullanılan atık miktarının malzemenin performansı üzerindeki etkisinin araştırılması önemlidir. Bu kapsamda, atık ahşabın hammadde olarak kullanıldığı yonga levhaların üretim tekniklerindeki gelişmeler ile, eğilme ve çekme dayanımı üzerinde doğrudan ve dolaylı etkisi bulunan faktörlerin etkileşim düzeyi çalışmada irdelenmiştir. Çalışmanın sonunda, uygun teknolojik düzey sağlandığında atık ahşap miktarı fazla olan yonga levhaların da; az miktarda atık kullanılarak üretilen levhaların performansına yaklaşık özelliklerde üretilebildiği görülmektedir. Böylece sürdürülebilirlik kapsamında ahşap malzemenin yeterli performansta üretilerek, kullanılabilirliği sağlanmakta, dolayısıyla yaşam süresi uzatılabilmektedir. Bilim Kodu : 601.02.00 Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, geri kazanım, yeniden kullanım, atık ahşap, yonga levha Sayfa Adedi : 193 Tez Yöneticisi : Doc.Dr.Gülser CELEBİ
Özet (Çeviri)
Construction sector, which has an important role in the name of shaping the artificial environment, has become one of the main responsible factor for the environmental problems. Million tons of waste which appeared in production and post-production stages, cause problems in the buildings. Besides preserving artificial and natural environment, ensuring the continuity of the resources are also the main objectives. In this context; sustainable building production becomes one of the concerns of the architecture discipline. Interaction of environment with the architectural products, which become concrete with the building materials, researched with the life cycle assessment method. Recycling of building materials is an important criterion within this context. Investigations become intense on the subject of recycling a great deal of building materials. Although after completing life cycle, wood which is one of the main building materials, does not cause environmental problems; on the other hand, being an expensive material and inadequate resource are the causes of aiming to recycle and this isIV important for sustainability of the material. Particleboards in this direction, is a method in which wood waste can intensely be evaluated. But, wood used as a raw material can be a waste or not and the effects of the quantity of the waste on the material must be researched. From this extent, the improvements of production techniques of particleboards, in which wood waste is used as raw material; and the effects of this improvements to the performance of particleboards; experiment methods and results which are used in determining performance related with the act of bending and pulling are considered in this work. At the end of this work, it is seen that when required technology is obtained, particleboards which have too many amounts of wood waste; can also be a material that is raw material sheltered, thrifty energy and more sensitive to the environment. Science Code :601.02.00 Keywords :Sustainability, recycle, re-use, wood waste, particleboard Page Number : 193 Adviser : Assoc.Prof. Dr.Gülser ÇELEBİ