SSL protokolüne uyumlu, şifre algoritması tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of SSL protocol compatible cryptoraphic algorithm
  1. Tez No: 134104
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
SSL PROTOKOLÜNE UYUMLU, ŞİFRE ALGORİTMASI TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Gökhan DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2003 ÖZET Bu çalışmada bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılan çalışmalar incelenmiş, güvenlik protokolleri açıklanmış, şifreleme algoritmaları ve standartlarına değinilmiştir. Örnek bir şifreleme algoritması tasarlanıp, Delphi programlama dilinde program geliştirilerek uygulamaya sunulmuştur. Tasarlanan şifrenin güvenilirliği ölçülerek zayıf noktaları tesbit edilmiştir. Bütün bu uygulamalar yapılırken yaygın kullanımı dikkate alınarak Microsoft İnternet Explorer, ve SSL protokolleri kullanılmıştır. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Şifreleme Algoritmaları, simetrik şifre, SSL, RSA Sayfa Adedi : 91 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Benian TEKİNDAL
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND IMPLEMENTATION OF SSL PROTOCOL COMPATIBLE CRYPTORAPHIC ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Ahmet Gökhan DEMİR GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2003 ' ABSTRACT In this study; miscellaneous information security aspects and developed techniques are studied, security protocols explained, and a few simple ciphers and standards are examined. A new example cryptography algorithm is developed and its Delphi programming language implementation is presented. The security flaws and weak points of the new cipher are examined and a brief list of possible improvements is included. Considering the widespread use of Microsoft Internet Explorer and the SSL protocol, the algorithm was developed to be compliant with the above. Science Code Key Words Page Number Adviser 619.02.01 Cryptography Algorithms, Symmetric cipher, SSL, RSA 91 Assist. Prof. Dr. Benian TEKİNDAL