Süt ve ürünlerinde pazarlama -İzmir Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu örneği-
  1. Tez No: 13411
  2. Yazar: AHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
d Z E T Süt ve ürünlerinin insan sağlığı ve beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Bu açıdan bakıldığında süt ve ürünlerinin pazarlaması ayrı bir önem kazanmaktadır. Çünkü, sözkonusu ürünlerin üretildikten kısa bir süre sonra bozulabilir olması, pazarlama faaliyetlerinde daha etkin olmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada, süt ve ürünlerinin pazarlanması üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde süt ve ürünleri pazar yapısı ile pazarın çeşitli özellikleri araştırıl mıştır. Bu bölümde; süt üretimi, faaliyet gösteren işletmeler ye bu işletmelerin özellikleri, mevsimlere göre üretim ve tüketim değişimleri, tüketim yapısı, sokak sütçülüğü ve dış ticaret konuları genel olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde pazarlama karması olarak belirtilen; ürün, fiyat, dağıtım kanalı ve fiziksel dağıtım ile satış çabaları konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de Türkiye Süt. Endüstrisi Kurumu İzmir Süt ve Mamulleri İşletmesinin pazarlama faaliyet leri açıklanmıştır. Bu kısımda, işletmenin ürün, fiyat, dağıtım kanalı ve fiziksel dağıtım ile ilgili faaliyet leri araştırılmıştır. Ayrıca, satış faaliyetleri ve pazarlama raporları hakkında da bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında, çalışmanın özeti yapılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Milk and its products have an important position on human health and on his nourishment. From this point of view, marketing of milk and its products gets a high value. Because, due to the fact that the products in question can be spoilt in a short time after they are produced, it is required to be more active on marketing activities. In this study, the marketing of milk and its products is examined in three chapters. The first chapter deals with the structure of the market of milk and its products and various characteristics of the market. In this chapter, the production of milk, the businesses concerned with the production and the characteristics of them, the variations oni production and consumption according to the seasons, the structure of consumption, itinerant milkmen and foreign trade are mentioned. The second chapter focuses on the product, price, distribution canal and physical distribution and efforts of sale which are indicated as the elements of marketing. The third chapter states the activities of marketing of Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu İzmir Süt ve Mamulleri İşletmesi. The activities concerned with the product, price and distribution canal and physical distriblution of the business are researched in this chapter. In addition, it has been tried to be given information about the activities of sale and reports of marketing. The chapter of the result and suggestions states the summary of the study and presents suggestions for further studies.