Erbiyum katkılı fiber yükselteç analizi
Analysis of erbium-doped fiber amplifiers
- Tez No: 134115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM HALDUN GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ERBİYUM KATKILI FİBER YUKSELTEÇ ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat YÜCEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Erbiyum katkılı fiber yükselteçler (EDFA), düşük ek kaybı, kutuplanmaya duyarlı olmayan fiberden fibere yüksek kazanç ve geniş band genişliği sağlarlar. EDFA' lar herhangi bir elektronik dönüşüme ihtiyaç duymazlar ve yükseltecin optik kazancı bit hızı ile değişmez. Dalgaboyu bölmeli çoğullama (WDM) uygulamalarında, her bir dalgaboyu için tekrarlayıcılar ve aynı zamanda sinyal dalgaboylannı ayırmak için devreler gerekmektedir. Buna karşılık EDFA'lar, tüm dalgaboylannı aynı anda yükseltmektedir. Bu çalışmada EDFA'lar matematiksel olarak modellenerek, 980nm ve 1480nm dalgaboyunda pompalanmış 1550nm dalgaboyundaki sinyalde, pompalama dalgaboyunun, pompalama yönünün ve kendiliğinden yükseltilmiş yayılmanın (ASE) sinyalin çıkış gücü ve kazancına etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu : 626.05.01 Anahtar Kelimeler : EDFA, WDM, pompalama, optik yükselteç Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. H. Haldun GÖKTAŞ
Özet (Çeviri)
u ANALYSIS OF ERBIUM DOPED FIBER AMPLIFIERS (M.Sc. Thesis) Murat YÜCEL GAZI UNIVERSITY INSTÜTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT Erbium-Doped Fiber Amplifiers (EDFA) provide low insertion loss, polarisation independent fiber to fiber gain and high bandwidth. EDFA' s do not require any electronic conversion and their optical gain not vary with the bit rate. Wavelenght division multiplexing (WDM) applications require electronic repeaters and wave splitters for each wavelenght. However EDFA' s amplify all signal wavelenghts uniformly. In this study EDFA is mathematically modeled and the effects of amplified spontaneous emission (ASE), pumping direction and pumping wavelenghts are examined for a 1550nm signal pumped by 980nm or 1480nm pump source.. Science Code : 626.05.01 Key Words : EDFA, WDM, pumping, optical amplifiers Page Number: 84 Adviser : Assist. Prof. H. Haldun GÖKTAŞ