Silindirik parçalar için bilgisayar destekli son işlemci tasarımı
A Computer aided post processor design for cylindrical parts
- Tez No: 134114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
SİLİNDİRİK PARÇALAR İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SON İŞLEMCİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Oktay ADIYAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu tezde, CNC torna tezgahlarında işlenecek parçaların kesit görünüşlerinin herhangi bir tasarım programında oluşturulmuş DXF formatnın yorumlanarak takım yollarının oluşturulması ile ilgili bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada öncelikle, CNC torna tezgahları, tornalama metotları ve takım yolu oluşturma teknikleri araştırılmıştır. Takım yolunun oluşturulmasında, geometrik tanımlama teknikleri kullanılmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı VISUAL BASIC 6.0 programlama dili ile yazılmıştır. Program ACCESS 7.0' de hazırlanan malzeme ve kesici takım veri tabanları ile desteklenmiştir. Bilim Kodu :626.12.01 Anahtar Kelimeler :DXF, CNC, Tornalama, CAD, Son işlemci, CNC parça Programlama Sayfa Adedi :89 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
11 A COMPUTER AIDED POST PROCESSOR DESIGN FOR CYLINDRICAL PARTS (M.ScThesis) Oktay ADIYAMAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In this thesis,a research work has been performed related to generate cutting tool paths, after evaluating of the file including section views of parts to be machined on CNC lathes, which is in DXF format and obtained from a CAD program. In this work, CNC lathes turning methods and techniques for generating cutting tool paths have been investigated. Geometric definition techniques have been used for cutting tool paths. The developed computer program has been written in Visual Basic 6.0 language. The program has been supported by cutting tool and material data bases prepared in Access 7.0. Science Code : 626.12.01 Key Words : DXF, CNC, Turning, CAD, Post Processor, CNC Part Programming Page Number :89 Adviser :Yrd.Doc.Dr.İhsan KORKUT