Lokal alan diferensiyel GPS hassas yaklaşması ve gözlem sonrası hesaplama yöntemiyle uygulaması
Local area differential GPS precision approach and part-process application
  1. Tez No: 134116
  2. Yazar: RIDVAN FARUK ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. U. METİN SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
LOKAL ALAN DİFERANSİYEL GPS HASSAS YAKLAŞMASI VE GÖZLEM SONRASI HESAPLAMA YÖNTEMİYLE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Rıdvan Faruk ÖZENÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET Hava araçları için uçuşun en kritik safhası, inilecek hava alanına yaklaşma ve iniş safhasıdır. Özellikle meteorolojik koşulların elverişsiz olduğu durumlarda, hava araçlarının, pistlere emniyetle inebilmeleri için hassas yaklaşma ve iniş sistemlerine ihtiyaç vardır. Hava aracı kazalarının yarısından fazlasının iniş safhasında meydana geldiği göz önüne alınarak, hava aracı kazalarını azaltabilmek ve hassas yaklaşma ve iniş sistemlerini bütün pistlere yaygın olarak uygulayabilmek için dünyada değişik sistemler ve uygulamalar gündemde bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan hassas yaklaşma ve iniş sistemleri ILS, MLS, TLS, SLS, GCA/PAR sistemleri olup bu çalışmanın başında gözden geçirilmiş avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Hassas yaklaşma ve iniş metotlarından birisi olan lokal olan DGPS hassas yaklaşma ve iniş uygulaması, bu çalışmanın temelini oluşturmuş ve dünyada en yaygın kullanılan ILS hassas yaklaşma ve iniş sistemi, DGPS hassas yaklaşma ve iniş sistemi gözlem sonrası hesaplama (post-process) uygulaması ile karşılaştırılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, uygulamanın yapıldığı Ankara ili civarında bulunan hava alanlarında lokal alanda,uydu tabanlı hassas yaklaşma ve iniş sistemi olan DGPS sisteminin Kategori-I seviyesinde uygulanabileceği değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 1041 Anahtar Kelimeler : DGPS, Hassas Yaklaşma ve İniş Sistemleri, ILS, Uçak Kazaları Sayfa Adedi : 99 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Metin U. SALAMCI
Özet (Çeviri)
LOCAL AREA DIFFERENTIAL GPS PRECISION APPROACH AND POST-PROCESS APPLICATION (M.Sc.Thesis) Rıdvan Faruk ÖZENÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2003 ABSTRACT Aircrafts need precision approach and landing systems for safely landing especially in unsuitable meteorological conditions. When the half of aircraft accidents occurred in the approaching and landing phases are considered, it is seen that different landing systems and applications have been in use in airports, in order to both reduce the aircraft accidents and apply the precision approach and landing systems. Precision approach and landing systems, namely ILS, MLS, TLS, SLS, GCA/PAR, which are commonly used in the airports, are examined at the beginning of this study and the advantages and disadvantages are given. The main contribution in this work is the post-process application of DGPS precision approach and landing system and comparison of this system with ILS. According to results, it can be stated that the DGPS satellite based precision approach and landing system can be used for CAT-I approaches in local area of Ankara's airfields. Science Code : 1041 Key Words : DGPS, Precision Approach and Landing System, ILS, Aircraft Accidents Page Number : 99 Supervisor : Asst. Prof. Dr. Metin U. SALAMCI