Dairesel kanatçıklı silindirden doğal taşınımla ısı transferi
Natural convection heat transfer from inclined cylinder
- Tez No: 134150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KARGICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DAİRESEL KANATÇIKLI silindirlerden DOĞAL TAŞINIMLA ISI TRANSFERİ Bülent ÇELİK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç.Dr. Suna KARGICI 2003, 59 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Şefik BİLİR Yrd. Doç. Dr. Suna KARGICI Yrd. Doç. Dr. Ali KAHRAMAN Bu çalışmada dairesel kanatçıklı silindirlerden doğal taşınım ile ısı transferi, ışınımın etkisi de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Silindir ve dairesel kanatçıklı silindir ayrı ayrı, yataya göre farklı açı ve güç değerlerinde deneysel olarak incelenmiş ve bu iki silindirin ısı transferinin karşılaştırması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal taşınım ile ısı transferi, dairesel kanatçık, ışınımla ısı transferi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER FROM INCLINED ANNULAR CYLINDER Bülent ÇELİK Selçuk University Graduate School of Natural and Applies Science Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc Prof.Dr.Suna KARGICI Jury : Assoc. Prof. Şefik Bilir Assist. Prof. Dr. Suna KARGICI Assist. Prof. Dr. Ali KAHRAMAN In this study, natural convection heat transfer including radiation heat transfer from a cylinder with and without annular fins was experimentally investigated. The cylinder with and without annular fins was set-up at the different angles with horizontal axis and different angles witk horizontal axis and different values of power. Heat transfer from the cylinder with and without annular fins was compared. Keywords : Natural convection heat transfer, annular fins, radiation heat transfer, 111