Lipaz enziminin tulum peynirinin olgunlaşması üzerine etkisi
The Effect of enzyme lipase on the ripening of tulum cheese
  1. Tez No: 134149
  2. Yazar: GÜLDANE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİPAZ ENZİMİNİN TULUM PEYNİRİNİN OLGUNLAŞMASI ÜZERİNE ETKİSİ Güldane YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet AYAR 2003 Jüri:Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Nihat AKIN Yrd. Doç. Dr. Ahmet AYAR Bu çalışmada biri lipaz enzimi katılmayan kontrol örneği olmak üzere 4 ayrı tulum peyniri örneği üretilmiştir. Tulum peynirlerine“Piccantase A® ”lipaz enzimi üç farklı miktarda ilave edilmiştir. Buna göre enzim katılmayan tulum peyniri, 4 gr/100 litre süt enzim ihtiva eden tulum peyniri, 6 gr/100 litre süt enzim ihtiva eden tulum peyniri, 11 gr/100 litre süt enzim ihtiva eden tulum peyniri şeklinde çalışma belirlenmiştir. Tulum peynirinin ilgili analizleri 1., 15., 30. ve 90. günde yapılmış ve değerlendirilmiştir. Peynirlerde kuru madde, randıman, yağ ve kuru maddede yağ, tuz ve kuru maddede tuz, toplam azot, suda çözünen azot, %12 triklor asetik asitte çözünen azot, olgunlaşma indeks değerleri, SH değeri, pH değeri, asit değeri, toplam uçucu yağ asitleri ve serbest yağ asitleri değerleri belirlenmiştir. Duyusal ve istatistiksel veriler de bu çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF ENZYME LIPASE ON THE RIPENING OF TULUM CHEESE Güldane YILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Ass. Prof. Dr. Ahmet AYAR 2003 Jury: Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Nihat AKIN Ass. Prof. Dr. Ahmet AYAR In this study, it is manufactured four different tulum cheese to be a control example and one at them didn' t add any lipase enzyme.“Piccantase A® ”lipase enzyme was added in three different amount to tulum cheeses. The tulum cheese is which didn' t add any lipase enzyme, which add 4 grams/100 liters milk enzyme, add 6 grams/100 liters milk enzyme and add 11 grams/100 liters milk enzyme. The analysis about tulum cheeses were made and estimated at 1., 15., 30., 60. and 90. days of storage. Dry matter, fat percent, fat in the dry matter, salt percent, salt inthe dry matter, total nitrogen, water soluble nitrogen, in 12% triclor acetic acid soluble nitrogen, ripening index values, SH value, pH value, acid value, total volatile fatty acids and free fatty acids are determined. More over, in this experiment organoleptic and ststistical evaluation was carried out. During ripening time, it is found that addition of lipase didn' t effect dry matter, fat percent, fat in dry matter, salt percent, salt in dry matter, total nitrogen, in 12% triclor acetic acid nitrogen. The amount of water soluble nitrogen become important when pO.01.