Bir entegre gıda tesisinde kullanılacak kojenerasyon santralinin fizibilite analizi
The Feasibility analysis of a cogeneration powerhouse which will be used in an integrated food plant
  1. Tez No: 134202
  2. Yazar: GÜRBÜZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR ENTEGRE GIDA TESİSİNDE KULLANILACAK KOJENERASYON SANTRALININ FİZİBİLİTE ANALİZİ Gürbüz ÇOBAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ramazan AKKA YA 2003, 187 Sayfa Jüri: Doç.Dr.Fatih M. BOTSALI Yrd.Doç.Dr.Ramazan AKKAYA Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Primer yakıt rezervlerinin azalması ve global rekabetin artması sebebiyle, enerjide süreklilik, kalite ve asgari seviyede maliyet en önemli hedefler olmuştur. Bu durum karşımıza bir alternatif olarak kojenerasyon tekniğini çıkarmıştır. Kojenerasyon aynı sistemden elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesidir. Bu özelliğinden dolayı kojenerasyon sistemleri, birincil enerji kaynaklarını yüksek verimlerde ikincil enerji kaynaklarına dönüştürmektedir. Bu çalışmada, enerji sıkıntısının daha fezla hissedildiği günümüzde, ülkemizde uygulanabilecek sağlıklı yöntemlerden biri olan kojenerasyon ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kojenerasyon sistemlerinin avantajları, tipleri, uygulamaları, Türkiye'deki ve Avrupa' daki gelişimi ve kojenerasyonla ilgili yasal düzenlemeler ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışmada, kojenerasyon sisteminin seçiminde dikkat edilecek hususlara ve otoprodüktör şirketi kurulabilmesi için izlenmesi gereken prosedüre yer verilmiştir. Bununla birlikte, bakliyat, un, irmik ve makarna fabrikalarından oluşan 5,5 MW kurulu güce sahip bir entegre gıda tesisinde kurulacak olan bir kojenerasyon santralinin fizibilite raporu hazırlanmış ve teknik şartnamesi düzenlenmiştir. Ayrıca kurulması planlanan bu kojenerasyon santralinin genel şartnamesinin içeriği belirlenmiş ve Excel' de hazırlanan bilgisayar programıyla sistemin ekonomik analizi yapılarak sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kojenerasyon, Fizibilite, Elektrik ve Isı Üretimi, Verimlilik, Çevre, Genel ve Teknik Şartname
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis THE FEASIBILITY ANALYSIS OF A COGENERATION POWERHOUSE WHICH WILL BE USED IN AN INTEGRATED FOOD PLANT Gürbüz ÇOBAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical-Electronics Engineering Department Supervisor: Assist.Prof.Dr. Ramazan AKKAYA 2003, 187 Page Jury: Assoc. ProfDr. Fatih M. BOTSALI Assist.Prof.Dr.Ramazan AKKAYA Assist.Prof.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Because of the decrease in primary fuel reserves and the increase of the global competition, the continuity, the quality and the minimized cost-efficiency of the energy have been the most important targets. This situation has brought us the cogeneration technique as an alternative. Cogeneration is the combined production of heat and electrical energy from the same system. Owing to this characteristic, cogeneration systems transform the primary energy sources into secondary energy sources with high efficiency. In this study, cogeneration, one of the most useful techniques, which can be applied in our country, has been investigated in detail, when the need for energy is required more and more. The advantages of cogeneration systems, their types and applications, the developments of them in Turkey and Europe, and the legislation on this subject have been studied. Also, the specialities taken into account for selecting the cogeneration system and the procedure which should be followed to establish an autoproducer company have been searched in this study. In addition to this, a feasibility report and a technical condition of a cogeneration powerhouse which will be established in an integrated food plant which has pulse, flour, semolina and macaroni plants with 5,5 MW power, have been organized. Furthermore, the general condition content of the cogeneration powerhouse has been designated and the economical case of this system has been analysed and the results of the analysis have been demonstrated with a computer program which has been prepared in Excel. KEY WORDS: Cogeneration, Feasibility, Electricity and Heat Generation, Productivity, Environment, General and Technical Conditions